Akcí v rámci lesnické pedagogiky se zúčastnilo skoro 320 tisíc dětí

Téměř 320 tisíc dětí se loni zúčastnilo 3150 akcí s lesníky. To je přibližně tolik, co všech žáků od první do třetí třídy základních škol. Děti se v lese učí, jak se například sázejí stromy nebo vypočítává dřevní hmota stromu. Akce, na kterých po celé ČR učí 1100 lesních pedagogů, se v posledních letech rozrostly, před desetiletím se jich účastnilo kolem 50 tisíc dětí ročně. Uvedli to dnes u příležitosti Týdne lesů zástupci ministerstva zemědělství. Stát na vzdělávání přispívá například dotacemi pro neziskové organizace. Ročně jde na podobné akce podle ředitele odboru koncepcí a ekonomiky lesního hospodářství ministerstva Tomáše Krejzlara řádově o miliony korun.

Největší náklady mají podle státu vlastníci lesů, kteří dávají lesníkům místo obvyklé práce čas na učení. Akce se většinou konají přímo v lesích. Podle ředitele Nadace dřevo pro život Stanislava Poláka je důležité vybrat místa, kde nehrozí pro děti nebezpečí například při likvidaci kalamit.
Podle Petry Fišerové z Lesů hlavního města Prahy se děti na akce rády vracejí. „Lesník jim přijde jako vhodné budoucí zaměření,“ dodala. Jenom v Praze si práci lesníků zkusilo loni 65 tisíc dětí a dospělých.
Lesníci si v tomto týdnu přichystali akce po celé republice, některé budou i v následujících týdnech. Například v pražském Ďáblickém háji si budou moci ve středu a ve čtvrtek prohlédnout lesní techniku, dále uvidí, jak se v lese pracuje s koněm a naučí se věci o zpracovávání dřeva.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *