06.07.2005 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Americký prezident Bush slíbil zrušit zemědělské dotace, EU je skeptická

Americký prezident George Bush uvedl vpředvečer vrcholné schůzky G8 v televizním pořadu, že Spojené státy jsou připraveny odstranit zemědělské dotace, pokud Evropská unie učiní totéž. Dodal, že to je pozice americké vlády. Prohlášení a sliby hlavy Spojených států přivítala Evropská komise opatrně a s velkou dávkou pochybností.

Komisařka Mariann Fischerová-Boelová připomněla, že reformovaná společná zemědělská politika Evropské unie už nedotuje přímo objem výroby, zatímco americké dotace farmářům se nadále vypočítávají podle výkonů. Tím podle ní evropská politika světový obchod nenarušuje, zatímco americká ano.
Dále komisařka upozornila na to, že unie se ve Světové obchodní organizaci (WTO) už zavázala odbourat všechny podpory vývozu zemědělských produktů, Američané se však nepřipojili. Je nutné podle ní, aby stejný závazek učinili i partneři, zejména USA. Poukázala na to, že americká vláda dál poskytuje úvěry vývozcům a zbavuje se přebytků takzvanou potravinovou pomocí, která nemůe dlouhodobě zajistit soběstačnost rozvojových zemí. Podle mluvčího EU Michaela Manna by bylo lépe vykazovat skutečný obchod než dobročinnost. Uvedl v této souvislosti, že unie dováží více potravin z rozvojových zemí než Spojené státy, Japonsko, Austrálie a Nový Zéland dohromady. Zatímco reforma společné zemědělské politiky EU, jde správným směrem, postupují Spojené státy zatím opačnou cestou, dodal Mann. Pochybovačně se vyjádřil K Bushově schopnosti prosadit úplný zákaz zemědělských dotací v Kongresu se vyjádřil pochybovačně a prohlásil, že reforma by pro začátek byla úspěch.
Mann poukázal také na to, že Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) při srovnávání objemu dotací v EU a USA nerozlišuje, zda jsou spojeny s objemem výroby či nikoli. Unie se přitom orientuje stále více na ekologické aspekty a na zachování života na venkově, zatímco americké dotace nutí farmáře jen více vyrábět.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down