AV ČR: Kritická situace v lesnictví je výsledkem nevhodného hospodaření

Současná kritická situace českého lesního hospodářství je výsledkem změny klimatu a nevhodného způsobu hospodaření Lesů ČR a dalších subjektů spravujících lesy. Ve svém společném stanovisku to uvedly Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR a Společnost pro trvale udržitelný život (STUŽ). Programové prohlášení vlády podle nich vytváří prostor pro změnu přístupů k nakládání s lesy.

Stanovisko komise a STUŽ je určeno hlavně pro vládu, ministerstva a správní a výkonné složky sektoru lesního hospodářství. Odvolává se na programové prohlášení vlády, které mimo jiné zmiňuje, že chce zajistit transparentní hospodaření státních lesů a jejich obchodní politiky s důrazem na ochranu lesa. Rovněž uvádí, že ve státních lesích zásadně upřednostní v rámci hospodaření mimoprodukční funkce lesa.
Z programového prohlášení vlády podle komise a STUŽ vyplývá, že v současnosti je hlavním úkolem vedení Ministerstva zemědělství a lesnického sektoru definovat novou lesnickou politiku a zpracovat novou koncepci činnosti státního podniku Lesy ČR. "S ohledem na dosavadní nedostatky řešení je žádoucí, aby koncepce byla zpracována transparentním způsobem a za účasti povolaných odborníků, akademiků a veřejnost,“ stojí v jejich stanovisku. Uvádí také, že les je věcí širokého veřejného zájmu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down