Spotřeba obnovitelných zdrojů energie v příštích letech by měla stále stoupat, a to až na zhruba 20 procent v roce 2020. Velký potenciál vidí odborníci právě v biomase. V současnosti její podíl využívání k energetickým účelům tvoří asi tři procenta ročně. Uvedl to energetický poradce Energy Centre České Budějovice Lubomír Kožušník na semináři v rámci Dne pro obnovitelné zdroje, který se konal minulý týden v tomto jihočeském centru.
„Hlavní překážkou pro větší rozvoj energetického využití biomasy v ČR je podle Klobušníka neexistence trhu s biopalivy. Navíc neexistuje dostatečná legislativní a ekonomická opatření pro realizaci a podporu zavádění biopaliv a demotivační novela zákona o dani z přidané hodnoty. Například pelety byly vyškrtnuty ze seznamu výrobků s nižší – pětiprocentní sazbou daně z přidané hodnoty.
Ministerstvo životního prostředí však upozorňuje, že pokud by se například zvýšil podíl biomasy na vytápění domácností mohlo by vzrůst množství jemných prachových částic v ovzduší. Už nyní je jeho množství problematické na třetině území České republiky. Stát by proto měl při nahrazování topení uhlím v domácnostech za biomasu, tedy dřevo, dřevní štěpku, piliny, slámu či rychlerostoucí rostliny, postupovat obezřetně.
V roce 2005 bylo v malých zdrojích znečišťování ovzduší, tedy zejména v domácnostech, spáleno zhruba 0,8 milionu tun biomasy a přibližně 1,85 milionu tun uhlí včetně koksu. Přesto se biomasa podílela na produkci poloviny emisí polyaromatických uhlovodíků a 54 procentech emisí velmi jemných prachových částic z těchto spalovacích zařízení.