Biomasa z nevyužitelného dřeva může pomoci nahradit plyn

Biomasa ze zbytkového nebo jinak nevyužitelného dřeva může pomoci snížit závislost na dodávkách plynu z Ruska, potřebuje ale větší podporu a důsledněji nastavená pravidla i kontrolu. Na brněnském veletrhu Biomasa to řekl Oldřich Václavek, předseda Komoditní rady pro biomasu při Agrární komoře ČR.

"Ve srovnání například se sousedním Rakouskem jsme deset až 15 let pozadu. Například účinnost kotle se u nás měří pouze při stoprocentním výkonu. Ale na 100 procent kotel využijete maximálně jeden měsíc v roce. Při snížení výkonu pak účinnost rapidně klesá, což zvyšuje spotřebu spalovaného média i emise. V Rakousku výrobce garantuje účinnost po celou dobu funkčnosti kotle, ne pouze při maximálním výkonu," řekl Vácjlavek. Největší problém podle něj nastává s účinností i příliš vysokými emisemi u kotlů, které jsou určené pro několik druhů paliva. "Každé z použitých médií má jiné vlastnosti a potřebuje jiné podmínky. Pokud chcete v jednom kotli topit různými médii, nemůže mít pro žádné z nich takovou účinnost, jako když je určený pouze pro jedno z nich. Například popel ze spáleného dřeva je možné vrátit do přírody, je využitelný v půdě," doplnil Václavek. Podobně je podle něj v Česku nedůsledná kontrola emisí u jednotlivých komínů, která lidem umožňuje spalovat materiály, jež zatěžují ovzduší. Biomasa jako součást energetického mixu je pro něj řešením zejména pro menší podniky i jednotlivce. "Zatímco u většího podniku všechno déle trvá a každá změna znamená velkou investici, u malého podniku může být mnohem rychlejší. Materiálu je u nás dostatek. Ale je potřeba zavést i pravidla pro dotřiďování odpadu, aby bylo možné využít i dřevo z kompostáren a další dosud nevyužívané dřevo," upozornil odborník.*

J

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down