Agrární komory zemí Visegrádské čtyřky podpoří vstup do EU za podmínky, když jejich národní vlády neodvolatelně zaručí svým zemědělcům úroveň přímých plateb dohodnutou v Kodani. To znamená po dorovnání ze státního rozpočtu v prvním roce členství 55 procent přímých plateb. Deklarovali to představitelé těchto organizací na společném, již dvanáctém setkání, které proběhlo 20. února v Budapešti.
„Nejvstřícněji se k požadované garanci staví vlády v Maďarsku a Polsku, které jsou ochotny zajistit doplácení přímých plateb na vyjednanou úroveň. Slováci jsou na tom při prosazování záruky asi jako my, možná ještě trochu hůř,“ sdělil tajemník Agrární komory ČR Jan Záhorka. Přesto všichni představitelé nevládních organizací podle Záhorky konstatovali, že podmínky dohodnuté s EU budou mít negativní vliv na konkurenceschopnost zemědělství nových zemí. Trvají proto na tom, aby se mezi přistupující země rozdělily finance, které zbyly z balíku původně vyčleněného na rozšíření unie. „Tyto uspořené peníze by měly přispět k větší vyváženosti příjmů zemědělců v nových a současných zemích EU,“ obhajuje požadavek česká komora.
Nevládní zemědělské organizace zemí Visegrádské čtyřky se chtějí aktivně zapojit do systému IACS (Integrovaný administrativní a kontrolní systém) například tím, že by pomáhali farmářům při vyplňování žádostí o dotace nebo zajišťovali elektronický sběr dat pro platební agentury. Podle toho, jak se zástupci komor jednotlivých zemí v Budapešti informovali, jsme v budování IACS podle Záhorky mírně napřed před ostatními. Na představě, jaká bude společná pozice této nevládní čtyřky po vstupu do EU, se její představitelé zatím neshodli. „Naše názory jsou dost blízké, ale zatím není shoda v tom, na jaký silný stát či uskupení v rámci unie bychom se chtěli vázat. Přitom času mnoho nezbývá a tyto kontakty je už třeba obstarávat,“ řekl Záhorka. Komory si také postěžovaly, že vysoké poplatky omezují jejich účast na akcích evropských organizací COPA a COGECA. Také ostatní země se přiklonily k žádosti české komory, aby se nové státy staly plnoprávným členem volených orgánů COPA a každá země měla svého zástupce v představenstvu tohoto sdružení.