Novou multimediální expozicí, vydáním knihy, etiketami i řadou společenských akcí si Budějovický Budvar letos připomene 120. výročí svého založení. Ustavující valná hromada Českého akciového pivovaru, jehož je národní podnik Budvar právním nástupcem, se sešla 15. dubna 1895 a první várku piva uvařil první sládek 7. října, řekl mluvčí pivovaru Petr Samec. "Od prvního dubna ponesou všechny lahve světlého ležáku a výčepního piva značky Budweiser Budvar krčkové etikety s motivem 120 let, v průběhu roku se na trhu objeví limitované edice piva," uvedl mluvčí. Hlavní oslavy se budou konat na tradičním Dnu Budvaru 12. září. Před tím vyjde kniha o historii pivovaru a bude otevřena expozice.
Za vznikem Českého akciového pivovaru v Českých Budějovicích (ČAP) stáli především českobudějovičtí právovárečníci české národnosti vedení Augustem Zátkou. ČAP přímo navázal na historickou tradici vaření originálního Budějovického piva v Českých Budějovicích. "Pokračujeme v sedmisetpadesátileté tradici vaření originálního Budějovického piva pod značkou Budweiser Budvar. Při výrobě dodržujeme osvědčené řemeslné postupy, používáme výhradně původní suroviny a vaříme jej pouze v Českých Budějovicích. I proto má naše pivo chráněné zeměpisné označení," uvedl ředitel pivovaru Jiří Boček. Právo používat hráněná zeměpisná označení Budějovické pivo a Českobudějovické pivo získal Budvar v roce 2004.
Jméno pivovaru i název klíčové značky Budweiser Budvar se vážou k místu původu. Od počátku používal ČAP při prodeji piva v nejrůznějších formách pojem Budweiser, který vycházel z tehdy používaných názvů Budějovice nebo Budweis. Město Budějovice - Budweis - již od 13. století vynikalo výrobou piva označovaného jako budějovické pivo nebo názvem Budweiser Bier, tedy Pivo z Českých Budějovic nebo Budějovické pivo. Označení výrobku místem původu převzal při svém založení i ČAP.
V průběhu rozvoje své obchodní činnosti začal ČAP různá označení s prvkem Budweiser registrovat jako ochranné známky. V roce 1930 byla registrována další důležitá ochranná známka Budvar. Ta vznikla stažením slov BUDějovický a pivoVAR. V roce 1934 došlo následně k registraci ochranné známky Budvar - budějovické pivo. Značka Budvar byla doplněna o již dříve používané označení místa původu Budweiser. Protože se název piva Budvar rychle stal synonymem vysoké kvality, byl ČAP v roce 1936 oficiálně přejmenován na Budvar - Český akciový pivovar České Budějovice.
Od roku 1907 probíhají o značku BUDWEISER soudní spory se společnost Anheuser-Busch InBev (ABI). Celkově je v nich úspěšnější Budějovický Budvar. V současné době je Budweiser Budvar podle Bočka jednou z nejznámějších a nejcennějších českých značek na světě: na exportu piva z České republiky se podílí s více než 20 procenty a vyváží se do 70 zemí. Novodobá historie pivovaru se začala psát v roce 1967, kdy ministerstvo zemědělství založilo Budějovický Budvar. Loni prodal 1 457 000 hektolitrů piva, nejvíce ve 119. historii. Výstav meziročně vzrostl o 2,5 procenta, tržby o sedm procent na 2,3 miliardy korun.*