Cena mandlí na trhu stoupla na nejvyšší hodnotu za dva roky

Cena mandlí na trhu stoupla na nejvyšší hodnotu za dva roky. Mohou za to mrazy v Kalifornii, které zasáhly mandloně v době, kdy začaly kvést. Kalifornie je důležitou pěstitelskou oblastí mandlí a jejich největším vývozcem. Cena mandlí používaných potravinářskými společnostmi se zvýšila zhruba na 2,8 dolaru (57 Kč) za libru (0,45 kg) z 2,45 dolaru za libru před vypuknutím mrazů, píše se v listu Financial Times.

Obchodníci upozorňují, že nejenže teploty drasticky klesly, ale mnohem větší problém je, že zůstaly nízké delší dobu. K nízkým teplotám se navíc přidaly bouře a deště. Chladné a deštivé počasí zkracuje čas, kdy mohou včely opilovat rozkvetlé mandloně.
Obavy o produkci v Kalifornii, která se podílí na globálních dodávkách zhruba 80 procenty, přicházejí v době, kdy poptávka po mandlích stabilně roste. Celková spotřeba v pěstitelském roce 2017–2018 by podle údajů amerického ministerstva zemědělství měla stoupnout na 1,2 milionu tun. Za pět let je vyšší o více než pětinu.
Mandle jsou považovány za zdravou potravinu, bohatou na živiny, které pomáhají chránit srdce, jako jsou nenasycené tuky a hořčík. Zvyšuje se také oblíbenost mandlového mléka, které podle údajů firmy Nielsen je nejprodávanější náhražkou mléka v USA. Prodej mandlového mléka se loni v USA zvýšil o osm procent a za poslední čtyři roky o 15 procent. Naopak prodej klasického mléka se loni snížil o 2,5 procenta.
Pěstitelé se nyní snaží zhodnotit škody, což může trvat několik týdnů. Letošní sklizeň by mohla být o 14 procent nižší než loni.
Poptávka po mandlích rychle roste, protože stále více spotřebitelů v rozvinutých zemích hledá produkty bez laktózy a dává přednost mandlovému mléku před sójovým, které obsahuje rostlinné estrogeny.
Navzdory nejnovějšímu růstu je cena mandlí stále pod svým vrcholem z roku 2014–2015, kdy úrodu v Kalifornii poškodila sucha. Analytici ale varují, že růst cen by mohl způsobit propad poptávky.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Nepřijde mi, že by se za mandle platilo více peněz. Alespoň tedy né tam, kde já - https://inpotraviny.cz/mandle-superpotravina-mezi-orisky-ktera-vas-prekvapi/ - nakupuji. Čas od času se zeptám mých kamarádek, jestli nechtějí nějaké superpotraviny objednat a proto nakupujeme ve větším množství. Zejména před Vánoci dělám větší objednávky, protože se ve všech domácnostech začíná péct cukroví.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down