Ceny zemědělských výrobců v letošním druhém čtvrtletí proti prvnímu čtvrtletí stouply o 0,4 procenta, proti stejnému období vloni byly vyšší o 10,9 procenta. Vliv na meziroční růst měly ceny rostlinných výrobků, které se zvýšily o 24,9 procenta, naopak ceny živočišných výrobků byly nižší o 2,4 procenta. Na tomto poklesu cen živočišných produktů se podílelo zvláště snížení cen prasat o devět procent, proti prvnímu čtvrtletí však prasat podražila o 2,2 procenta. Uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ).
„Určitý nárůst cen prasat je sice faktem, ale vzhledem k tomu, že krize trvala hodně dlouho, mírné zvýšení cen nic neřeší. Za první pololetí cena vepřového nedosáhne ani 30 korun v živé váze,“ míní prezident Agrární komory ČR Jan Veleba. Podle něj čeští zemědělci jsou hlavně v první třetině žní a ceny krmného obilí stouply o 30 i více procent, takže absolutně problém v oblasti chovu prasat vyřešen není.
Také podle ČSÚ meziroční růst cen rostlinných výrobků ovlivnily především vyšší ceny obilovin, a to o 37,1 procenta, a brambor o 33 procent. Ceny zeleniny byly nižší o 17,2 procenta a ovoce o 6,5 procenta. Ceny brambor ve druhém čtvrtletí proti prvnímu vzrostly o 5,8 procenta a ovoce o 3,3 procenta. Ve sledovaném období zelenina zlevnila o 10,1 procenta.
Ceny skotu se meziročně snížily o 2,3 procenta a mléka o 1,9 procenta. O 2,4 procenta však podražila vejce a o 6,7 procenta drůbež. Proti prvnímu čtvrtletí drůbež podražila o 1,4 procenta. Naopak klesly ceny vajec o 2,8 procenta, skotu o 0,3 procenta a mléka o 0,1 procenta.
Stoupají také ceny potravinářských výrobků a nápojů. Celkem se meziročně zvýšily o tři procenta. Nejvíce stouply ceny mlýnských a škrobárenských, a to o 14,6. Pekárenské a cukrářské výrobky podražily o 13,1 procenta, což je u obou skupin opačný trend, než byl ve druhém čtvrtletí 2006, kdy zlevňovaly.