24.07.2023 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Češi vodou šetří, problém je nevyužívání tzv. šedé vody, říká vědkyně

Češi nevyužívají dostatečně takzvanou šedou vodu, tedy vodu, která protekla například sprchou nebo umyvadlem, i když pitnou vodou šetří. Recyklace odpadních vod s využíváním dešťové vody například na zalévání, hašení požárů či splachování by přitom mohly pomoci v boji se suchem. Vyplývá to z vyjádření, které  poskytla Martina Nová z katedry technologie ochrany životního prostředí Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

Češi patří podle vědkyně dlouhodobě ve srovnání s ostatními státy Evropské unie k těm nejvíce šetřivým. Problémem je nedostatečné využívání šedé vody, uvedla.

"Současný koloběh vody zde funguje tak, že z přírody je voda čerpána (z podzemních zdrojů, řek, nádrží), pak putuje do úpravny, kde je zdravotně zabezpečena, a následně dotéká veřejnými vodovody do domácností. Tam je spotřebována a poslána kanalizačním systémem do čistírny odpadních vod. Zde dojde k odstranění znečištění a návratu vody do přírody vypuštěním do řek," řekla Nová.

Vodohospodářské společnosti podle ní vrátí do přírody ročně více než 750 milionů metrů krychlových vyčištěné odpadní vody, aniž by se dále využívala. "Teoreticky by se tato voda mohla dále využívat – podle kvality třeba k zalévání městské zeleně, hašení požárů nebo ke splachování," řekla.

Průkopníky v recyklaci vody jsou například Izraelci, Australané nebo Španělé. V Izraeli se recykluje až 90 procent odpadních vod, naproti tomu v Evropské unii se podle zprávy z roku 2021 společnosti International Desalination Association (IDA) recyklovalo zhruba 2,4 procenta vyčištěné vody.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down