Říjnové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 48 procent obvyklého stavu. V září byly na 57 procentech, v srpnu na 105 procentech. Na blogu brněnských hydrometeorologů o tom informovali Barbora Špinarová a Jáchym Brzezina.
Brněnská pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky – Jihomoravský kraj, větší část Zlínského kraje a východ Kraje Vysočina. Průtoky odborníci zjišťovali na 73 měrných stanicích a v říjnu odpovídaly 48 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku z let 1991 až 2020.
Ze 73 hodnocených stanic bylo 42 stanic pod dlouhodobým měsíčním průměrem 50 procent, na 29 sledovaných stanicích se průměr pohyboval v rozmezí 50 až 100 procent. "Pouze na dvou stanicích přesáhl dlouhodobý měsíční průtok 100 procent a na žádné stanici nepřekročil hranici 200 procent," uvedli odborníci.
Nejvýraznější odchylky
Nejvyšší vodnost dosáhla stanice VD Opatovice na vodním toku Malá Haná, šlo o 123 procent dlouhodobého měsíčního průtoku. Naopak nejnižší vodnost odborníci zaznamenali na vodním toku Velička ve stanici Strážnice, šlo o 5,85 procenta dlouhodobého měsíčního průtoku. Na žádné stanici neevidovali překročení stupňů povodňové aktivity.
Průtoky v tocích byly podprůměrné celý loňský rok, nepřetržitě 17 měsíců v řadě, a to od září 2021. Do nadprůměru se dostaly až letos v únoru, kdy dosáhly 113 procent obvyklého stavu. Například v březnu byly na 43 procentech, v dubnu na 123 procentech. Nadprůměrné byly i v květnu, kdy dosáhly 122 procent, v červnu ale byly zase jen na 56 procentech. Loni říjnové průtoky v řekách dosáhly 56 procent obvyklého stavu, pod průměrem byly tehdy čtrnáctý měsíc po sobě.*