29.03.2017 | 06:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovatelé na Plzeňsku věří, že na mléku letos neprodělají

Farmáři z Plzeňského kraje věří, že se letošní výkupní ceny mléka po dvou letech propadů udrží na solidní úrovni, která jim pokryje výrobní náklady. Od ledna ceny rostou a nyní jsou od osmi do 8,65 Kč za litr, nejvíce dávají německé mlékárny. Inkasované částky už nezpůsobují ztráty, které byly v letech 2015 a 2016 rekordní. Uvedli to předseda Zemědělského družstva vlastníků Štichovice Václav Bulín a šéf krajské agrární komory Jaroslav Šíma, předseda představenstva Osecké zemědělské a obchodní společnosti.

Obě zemědělské firmy dodávají mléko do německých mlékáren Golgsteig v Chamu a Bechtel ve Schwarzenfeldu, které odebírají asi 30 procent produkce kraje. S dodávkami začali farmáři před 11 lety, kdy byla cena v Německu výrazně lepší, teď je 20 až 60 haléřů nad českou. Bavorské mlékárny, které rozšiřují kapacity, mají o české mléko stále zájem kvůli jeho nižší ceně i proto, že v Bavorsku chybí. "Obecně se dá říct, že se cena zvyšuje. Březnová data budeme mít 5. až 6. dubna," řekl Šíma. Osecká zemědělská prodávala v únoru mléko v průměru za 8,65 Kč/l, což bylo oproti lednu o 15 haléřů dráže. Šíma věří tomu, že cena v dalších měsících nebude padat, i když se mění každý měsíc. "Cena nepatrně stoupla, takže za únor by měla být celá ČR na průměru 7,99 Kč za litr," řekl Bulín. V lednu byla o 30 haléřů nižší. Štichovičtí, kteří jsou členy odbytového družstva ODOB, inkasovali v lednu 8,38 Kč/l, v únoru v průměru 8,60 Kč. "Ostatní odbytová družstva, co dodávají do Schwarzenfeldu, tak mají ještě více, protože my jsme zatím nepodepsali novou smlouvu," uvedl Bulín.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down