ČR dostala z EU zprávu o zemědělském auditu k Babišovu střetu zájmů

Česká republika dostala z Evropské unie finální zprávu o zemědělském auditu ke střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO), oznámil to na twitteru ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Ministerstvo další postup stanoví ve spolupráci se Státním zemědělským intervenčním fondem (SZIF), který má na starosti vyplácení zemědělských dotací. SZIF uvedl, že České republice nehrozí v této souvislosti žádná škoda.

Nekula napsal, že ČR dostala anglickou verzi finální zprávy k auditu. "Se zprávou se nyní musíme detailně seznámit, poté budeme aktivně informovat o dalším postupu ve spolupráci se SZIF," doplnil. Prověřování je součástí takzvaného zemědělského auditu. Další část Babišova střetu zájmů řeší ministerstvo pro místní rozvoj. Jde o posouzení oprávněnosti dotací pro společnosti z koncernu Agrofert, který Babiš vložil do svěřenských fondů.
SZIF v tiskové zprávě uvedl, že závěrečnou zprávu k auditu obdržel od Evropské komise (EK). V období, kterého se audit týká, byla podle fondu vyplacena pouze dotace zhruba 30 600 eur (asi 750 000 Kč) společnosti Schrom Farms, a to v době před zahájením auditu. "Žádné další dotace nebyly po zahájení auditního šetření proplaceny. SZIF u všech ostatních žádostí o dotace jejich administraci pozastavil," uvedl fond.
Předmětem auditu je podle SZIF celkem 29 projektů v různém stadiu administrace, tedy jak před uzavřením dohody o poskytnutí dotace, tak po uzavření dohody. "Vzhledem k tomu, že SZIF jednal s péčí řádného hospodáře a pozastavil administraci projektů, nehrozí České republice v této souvislosti žádná škoda," doplnil fond.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down