ČR musí doplnit chráněná území, jinak hrozí zastavení dotací

Do konce roku musí Česká republika doplnit seznam chráněných území, jinak jí může hrozit zastavení evropských dotací. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) proto navrhuje doplnit seznam o 55 nových lokalit, kde se vyskytují chránění živočichové a rostliny. Na sedmi z nich Evropská komise trvá dlouhodobě. Ministerstvo dnes seznam představilo na tiskové konferenci.

Sedm lokalit požadoval Brusel doplnit už několikrát, ale předchozí vlády je podle náměstka ministra Vladimíra Dolejského nikdy neschválily. Jde například o Labské údolí v Ústeckém kraji, Ždánický les a Meandry Jihlavy v Jihomoravském kraji.
MŽP poslalo do meziresortního připomínkového řízení návrh na doplnění národního seznamu evropsky významných lokalit (EVL), které jsou spolu s ptačími oblastmi součástí evropské soustavy Natura 2000. Kromě padesátky nových lokalit budou do 70 stávajících lokalit doplněny další předměty ochrany. Dalších jedenáct lokalit EVL se úplně zruší a k úpravě hranic dojde až u 253 lokalit.
Například u Labského údolí jde podle Dolejského o rozšíření území. U Slavíkových ostrovů a Labišťat u Přelouče nad Labem, které se mají nově spojit do jedné lokality, mají být vybudovány jezy. Jde o lokalitu, kde se mimo jiné nachází největší populace dvou druhů modrásků - bahenního a očkovaného. Ždánický les by měl být chráněn pro lesní stanoviště dubohabřiny, zde ale dochází ke konfliktu s dobývacím prostorem.
Podle Dolejského došlo v návrhu k naprosté většině k úpravě hranic stávajících lokalit. Meziresortní řízení se očekává o prázdninách.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down