26.06.2000 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Další růst cen prasat není vítaný

Za 37 korun bude poslední červnový týden a celý červenec prodávat odbytové družstvo Agropork kilogram jatečného prasete. Ceny vepřového masa na našem trhu rostou paralelně s cenami v Evropské unii. Jejich další zvyšování však nechtějí nejen tuzemské masokombináty, ale ani producenti.

„Nákupní cena jatečných prasat by letos neměla výrazně stoupnout nad 38 korun,“ vyjádřil se k dalšímu cenovému vývoji Jaroslav Míl, předseda představenstva Agroporku. Jak ale dodává, záleží na poptávce a současný trh pociťuje nedostatek suroviny. Míl odmítá prohlášení představitelů masokombinátů, že Agropork, který prodává 22 procent tuzemské produkce prasat, si diktuje ceny: „Není to diktát, ale logické vyústění minulého chování. Chceme letos docílit průměrné ceny 33 korun za kilogram. Abychom se na tuto úroveň dostali, musíme prosazovat úpravy cen“. Ty se od jara postupně zvyšovaly a v porovnání s červnem minulého roku jsou zhruba o 35 procent vyšší.
Ředitel odbytového družstva Centrum v Táboře Miroslav Ušatý by přivítal, kdyby se nákupní cena 37 korun již udržela do konce roku. „Byl by to signál pro zemědělce i masokombináty, že jdeme do stabilních cen. Nikdo, ani naše družstvo nechce žádné extrémy směrem nahoru ani dolů,“ ujišťuje. Obdobně jako Agropork také Centrum, které vykupuje jatečná zvířata od producentů z celých jižních Čech a Příbramska a od začátku roku zobchodovalo 44,5 tisíce prasat, vyjednalo se smluvními masokombináty od pondělí 26. června do 31. července nákupní cenu 37 korun za kg.
„Tato úroveň se nám zdá už hodně vysoká,“ říká generální ředitel Masokombinátu Martinov Zdeněk Galíček. Jak dodává, vzhledem k nedostatku vepřového masa zpracovatelům nezbývá nic jiného, než vyšší ceny akceptovat. „My preferujeme naše zemědělce a byli bychom rádi, aby zase oni úměrně drželi cenu. Tvrdím, že by se měla dlouhodoběji hledat cenová stabilita než krátkodobě ceny zvyšovat či snižovat,“ dodal.
Možnost bezcelního dovozu vepřového masa z Evropské unie, která se odkrývá od 1. července, bude záviset výhradně na cenových relacích u nás a v EU. Podle Radko Junga, ředitele obchodní firmy Animalco, současné tuzemské ceny odpovídají cenám v Unii. „Při vyrovnaných cenách půjde spíše o oboustranný obchod jednotlivých dílů, nikoli celých prasat nebo jatečných půlek,“ očekává Jung. Upozorňuje, že pokud by se u nás cena vyšplhala ke 40 korunám, logicky se projeví zvýšený tlak na dovoz. Podle dohody s EU se bezcelní nesubvencovaný dovoz vztahuje na roční kvótu 10 tisíc tun vepřového masa, přičemž pro letošek bude otevřena polovina tohoto množství a další část pak ve druhém pololetí příštího roku.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down