Desáté letošní ohnisko ptačí chřipky v ČR je v malochovu v Plzeňském kraji

Desáté letošní ohnisko ptačí chřipky v ČR objevili veterináři v malochovu drůbeže v městečku Plánice na Klatovsku v Plzeňském kraji. Chovatel nahlásil na krizovou linku Státní veterinární správy (SVS) úhyn sedmi ze 14 chovaných nosnic, další vykazovaly příznaky ptačí chřipky, řekl mluvčí SVS Petr Vorlíček. Likvidace zbylých kusů a dezinfekce místa byla provedena.

Veterinární inspektoři provedli na místě kontrolu a odebrali vzorky, které odeslali k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. Vyšetření následně potvrdilo, že jde o vysoce patogenní ptačí chřipku H5N1, která je potenciálně přenosná na člověka. "Okolo ohniska budou vymezena uzavřená pásma a v nich přijata mimořádná veterinární opatření. V současné době se čeká na stanovení patogenity viru," řekl Vorlíček.
V Plzeňském kraji jde o třetí letošní ohnisko. Dvě předchozí, také v malochovech, byla v obci Lišice na jihu Plzeňska. Loni se vyskytly čtyři případy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down