Do Německa se dostalo zřejmě víc než 28 milionů kontaminovaných vajec

Do Německa se zřejmě dostalo mnohem více vajec kontaminovaných toxickým insekticidem fipronilem, než se dosud uvádělo. Podle listu Neue Osnabrücker Zeitung se jich jen do Dolního Saska dostalo přes 28 milionů, dosud se přitom hovořilo o 10,7 milionu kontaminovaných vajec v celém Německu.

Dolnosaské ministerstvo zemědělství uvedlo, že po vyhodnocení dat ze systému včasného varování v rámci Evropské unie dospělo k číslu 28,1 milionu vajec, které mohly být kontaminovány. Zhruba 17 milionů z nich pak přes Dolní Sasko putovalo do dalších německých spolkových zemí.

Kontaminovaná vejce se podle Evropské komise objevila v celkem 17 zemích; Česká republika mezi nimi není. Kvůli problému se v září sejdou ministři zodpovědní za zdraví a bezpečnosti potravin. Kvůli aféře jsou v Nizozemsku za mřížemi dva podnikatelé. Německá média mluví o tom, že fipronil zřejmě někdo přimíchal do běžného čisticího prostředku.

Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje preparát za mírně toxický; jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down