Pitný režim hospodářských zvířat je třeba dodržovat zejména při vyšších teplotách, které nyní v Česku panují. Jedna dojnice přitom denně vypije 100 až 180 litrů vody, dospělý dobytek okolo 40 litrů za den, prase 25 litrů a ovce zhruba 20 litrů vody denně. V tiskové zprávě to sdělila Státní veterinární správa (SVS).
V horkých dnech by proto podle SVS měli chovatelé myslet na napájení, chlazení a větrání. Pokud provozují stáje a haly, měli by mít zajištěnou ventilaci a náhradní zdroje energie pro případ výpadku proudu. "Chovatelé by měli teplotu průběžně kontrolovat a nespoléhat pouze na automatické řízení odvětrávání v chovatelských zařízeních," upozornil mluvčí SVS Petr Pejchal. Podle něho je třeba sledovat i předpovědi počasí a uvědomit si, že náhlá změna teploty může způsobit zdravotní problémy u zvířat.
"Řada případů úhynu drůbeže v chovných halách v předchozích letech nám dává za pravdu, že připomínání na první pohled možná samozřejmých věcí, není bezdůvodné," dodal mluvčí.
Ve velkochovech prasat a v kravínech je podle něj vhodné chladit zvířata sprchováním, zvířata na pastvě zase musí mít místo, kde bude stín. Zvýšené riziko podle něj nesou i transporty zvířat, která by se měla převážet v ranních nebo večerních hodinách.
Telata, selata, kůzlata a obecně veškerá mláďata jsou k úpalu nebo k přehřátí podle veterinářů náchylnější. Pokud jím trpí, zvýší se jim frekvence tepu a dechu a vzroste jim teplota. Nejspíš budou také trpět nechutenstvím a neochotou k pohybu, případně se budou potit.
Jako první pomoc veterináři doporučují přesun zvířete do stínu, chlazení vlažnou vodou a podávání tekutin, pokud je zvíře při vědomí.*