Celkem 7,25 miliardy korun získají letos naši zemědělci pro vybrané komodity v rámci národních doplňkových plateb k přímým podporám, tzv. top-up. Návrh ministerstva zemědělství (MZe) schválila vláda minulý týden.
Jak informovala tisková mluvčí ministerstva zemědělství Táňa Králová, národní doplňkové platby k přímým podporám jsou plně hrazeny z rozpočtu ČR a slouží k dorovnání pěti vybraných komodit , které byly zjednodušením plateb v systému jednotné platby na plochu zemědělské půdy (SAPS) znevýhodněny oproti plnému systému přímých podpor v původních, tzv. starých zemích EU. Podporu mohou žadatelé získat pro následující komodity: plodiny na orné půdě, len, pěstovaný na vlákno, chmel, skot, ovce a kozy, a brambory pro výrobu škrobu. „Předpokládáme, že v letošním roce o platbu požádá zhruba 25 tisíc žadatelů. Na rozdíl od předchozích let nebudou doplňkové platby k přímým podporám poskytovány na aktuální produkci roku 2007, ale budou vypláceny na základě historických referenčních období, která byla stanovena individuálně pro jednotlivé komodity,“ uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič.
Rozhodnutí vlády podle jeho slov respektuje dokument Evropské komise tzv. vodítka top-up, že od roku 2007 je nutné upravit stávající způsob poskytování národních doplňkových plateb k přímým podporám takovým způsobem, aby bylo zajištěno plné nebo částečné oddělení platby od produkce.
Pro len na vlákno se jedná o výměru uvedenou žadatelem v žádosti o národní platbu k přímým podporám v roce 2006, pro chmel, přežvýkavce, plodiny na orné půdě a brambory na výrobu škrobu bude za rozhodnou skutečnost považován stav k 31. březnu 2007.
Náklady na podpory budou hrazeny z rozpočtové kapitoly MZe prostřednictvím Státního zemědělského intervenčního fondu.
Agrární komora pokračování národního doplatku přímých plateb na komodity vítá. „My jsme to takto chtěli a byli bychom rádi, aby to pokračovalo i v příštím roce. Chceme udržet živočišnou produkci a tam jsou důležité cílené podpory,“ uvedl prezident komory Jan Veleba. EU tlačí na oddělení podpor od konkrétní produkce, což je jeden ze základních kroků reformy zemědělské politiky. Podle Bruselu se mají zemědělci sami rozhodnout, zda se jim vyplatí zaměřit se spíše na chmel nebo chovat krávy, nebo se soustředit se na něco jiného.
Za letošek čeští farmáři dostanou na přímých platbách z EU více než deset miliard korun, které by se měly rozdělit podobně jako loni zhruba na 3,5 milionu hektarů půdy. S národní doplatkem základní dotace přesáhnou 17 miliard Kč.