Ti, kteří budou chtít čerpat zemědělské dotace po vstupu do Evropské unie a nemají přitom žádné zemědělské vzdělání, budou muset znovu do školy. Na dotace totiž dosáhnou jen žadatelé, kteří absolvovali alespoň střední odborné učiliště zemědělské. Dotaci nedostanou ani vysokoškoláci, kteří promovali v jiném oboru, ale ani ti rolníci, kteří sice v zemědělství pracují celý život, ale tento obor nikde nestudovali.
Aktivní zemědělci, kteří ještě nesplňují minimální požadované zemědělské vzdělání nezbytné pro příjem podpor v rámci společné zemědělské politiky unie, si ho mohou letos doplnit devadesátihodinovým kurzem pro výkon obecných zemědělských činností. Jak pro náš týdeník uvedl Hugo Roldán z tiskového oddělení MZe, mohou kurs bez problémů stihnout ještě před vstupem České republiky do EU, ovšem v případě, že tento kurs letos nevyužijí, budou muset od roku 2004 pro doplnění vzdělání absolvovat podstatně delší třistahodinový kurs. Část z této doby však bude možné realizovat formou samostudia, takže ji zemědělec nebude muset celou prosedět v učebnách. Náplní doškolovacích kursů budou například základy pěstování zemědělských plodin, chov hospodářských zvířat či ekonomika podnikání.
Minimální zemědělské vzdělání mohou zájemci získat na řadě zemědělských škol či učilišť, jejichž seznam je k dispozici u zemědělských agentur v jednotlivých okresech. Náklady na výuku si však budou muset hradit sami. Podle Roldana sice ministerstvo zemědělství navrhovalo podpořit dovzdělání zemědělců dotací v rámci novely zákona o zemědělství pro letošní rok, zemědělským výborem poslanecké sněmovny však takový návrh neprošel. Ceny za zemědělské vzdělávací kursy se liší podle jednotlivých škol a pohybují se zhruba v rozmezí od čtyř do jedenácti tisíc korun. Po dokončení kursu vydá škola úspěšnému absolventovi osvědčení, jehož kopie bude nezbytnou přílohou formulářů žádostí o dotace.
Statistika neuvádí kolika aktivním zemědělcům dnes potřebné minimální vzdělání chybí. Podle hrubého odhadu ministerstva zemědělství si je bude muset doplnit až několik tisíc zemědělců. „Je sice známo, že celkem 51 procent našich zemědělců mé střední vzdělání na úrovni dokončeného odborného učiliště, neví se však, jaké procento z nich absolvovalo zemědělsky zaměřené učiliště, vysvětluje Roldán.
Prezident Agrární komory ČR Václav Hlaváček považuje požadavek minimálního zemědělského vzdělání příjemců podpor za důležitý a je přesvědčen že naprostá většina zemědělců takové vzdělání má. „Bude se to týkat především těch, kteří se za zemědělce prohlašují a pouze natahují ruku pro dotace. To jsou ti zemědělci z Václaváku. Skutečným zemědělcům takové opatření problémy dělat nebude,“ dodává Hlaváček.