Dřepčíci ohrožují nové porosty řepky

Škodlivost dřepčíků se zvyšuje, nyní ohrožují nově zakládané porosty řepky. První silné výskyty těchto škůdců zaznamenal v rámci monitoringu Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Doporučuje pěstitelům řepky, aby si porosty prohlédli, zda se na nich neobjevují dospělci dřepčíků. Jako ochranu doporučuje snížit podíl řepky v osevním postupu pod patnáct procent. Informovala o tom mediální zástupkyně státního dozorového orgánu Ivana Kršková.

Na základě monitoringu dřepčíků rodu Phyllotreta a dřepčíka olejkového (Psylliodes chrysocephala) zaznamenal Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) před několika dny první silné výskyty dřepčíků rodu Phyllotreta v různých částech České republiky. Nejčastěji se jedná o výskyt v oblasti jižní Moravy, okres Znojmo, a dále v okrese Třebíč, katastrální území Moravské Budějovice, upřesnila Kršková. Velké problémy jsou podle ní na pozemcích v blízkosti řepkoviště sklízeného tento rok. Na těchto polích nastává masivní žír.

Zvláště u časněji seté řepky v nižším výsevu je ochrana v rizikových místech nutná, jinak by došlo ke stoprocentnímu poškození a pozdější nutnosti porosty zaorat. V západních Čechách již v tomto týdnu probíhají první aplikace insekticidu. Nejspolehlivější ochranou je snížit podíl řepky v osevním postupu pod 15 procent, uvádí ústav.

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský doporučuje pěstitelům řepky projít si své porosty a zjistit, zda se na výdrolech či na polích s čerstvě vzešlou řepkou neobjevují dospělci dřepčíků rodu Phyllotreta, případně se zaměřovat i na dřepčíka olejkového, který se začne objevovat po letní diapauze. Práh škodlivosti je jeden brouk na jeden metr řádku.

Proti dospělcům dřepčíků rodu Phyllotreta, případně dřepčíka olejkového lze aplikovat některý z kontaktních přípravků zveřejněný v Registru přípravků nebo v Rostlinolékařském portálu v metodikách na dřepčíky rodu Phyllotreta či dřepčíka olejkového, informuje Kršková.

Výskyt dřepčíků je po ošetření nutné sledovat a při opakovaném silném výskytu ošetření případně opakovat. Je doporučeno používat kontaktní přípravky na bázi pyretroidů. Škodlivost dřepčíků a dřepčíka olejkového se rok od roku zvyšuje. U dřepčíka olejkového je známa i jeho snížená citlivost vůči insekticidům na bázi neonikotinoidů, proto je vhodné rozhodování o ošetření volit přípravky na bázi pyretroidů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down