14.06.2000 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Družstvo Brassica letos odebírá také pšenici

Zhruba 15 tisíc tun pšenice z letošní sklizně zobchoduje odbytové družstvo Brassica, mezi jehož členy patří 31 farmářů z Litoměřick, kteří hospodaří na celkem 8000 hektarech. Řepky dodají členové zřejmě méně než předpokládaných 4000 tun. Martin Zíma, ředitel OD Brassica, odhaduje, že to bude asi o tisíc tun méně, protože výnosy budou vlivem sucha nižší.

Družstvo Brassica si před rokem založili soukromí zemědělci a loni vykupovali pouze řepku. Letos se jim podařilo koupit silo o kapacitě 22 tisíc tun a díky vlastní skladovací kapacitě mohou vykupovat také pšenici. Ve výběrovém řízení Státního fondu tržní regulace se chce družstvo ucházet o zakázku na uskladnění potravinářské pšenice, kterou stát bude letos vykupovat. Ředitel Zíma předpokládá, že část pšenice odebrané od svých členů, dodá Brassica na intervenční nákup SFTR. Část prodá mlynářům, ale zatím s nimi nemá podepsané smlouvy, neboť nabízejí nevýhodné podmínky.
Jakou cenu bude Brassica platit za obilí svým členům, kteří musí družstvu dodat sto procent své produkce, záleží podle Zímy na tom, za kolik se družstvu podaří prodat. S cenou 3300 korun za tunu, kterou stanovil SFTR, není úplně spokojen. „Je na hranici únosnosti,“ poznamenal. Člen OD Brassica Stanislav Najmr hodnotí cenu vyhlášenou fondem vcelku pozitivně: „Je to rozumnější, než hnát ceny nahoru.“

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down