Družstvo Sloupnice dokončilo reprodukční centrum skotu

Zemědělské družstvo Sloupnice dokončilo na své farmě v Němčicích na Svitavsku reprodukční centrum skotu za 43 milionů korun. Postupná obnova provozů a výstavba nových trvala šest let. Investici podnik hradí z úvěru. Uvedl to to předseda družstva Jaroslav Vaňous.

„Všechno máme soustředěné na jednom místě, výrazně se zvýšila pohoda zvířat, přínos je i v pracovní specializaci lidí, dřív dělali od všeho trochu. Chov skotu jsme posunuli na jinou úroveň,“ řekl Vaňous. Investice zahrnovala porodnu krav, stáj pro dojnice a březí jalovice a rovněž odchovnu mladého dobytka. Dojírny má podnik ve Sloupnici a Řetové, kterou už dříve zmodernizoval, většinu činností tam zvládají automaty. Zajišťují dojení i krmení.

Zemědělství je obor, který se bez dotací neobejde a byl by ztrátový, podotkl Vaňous. Pokud ale chce družstvo přežít, musí investovat. Na modernizaci si družstvo půjčilo od banky. „Musíme si půjčit, pokud chceme zachovat chov skotu, udržet kvalitu, zlepšit podmínky zvířatům, šetřit pracovní sílu,“ řekl Vaňous.

Farma ročně dodává na tuzemský trh deset milionů litrů mléka. Veškeré ceny komodit se odvíjejí od burzovních cen. Stabilní nejsou a dopředu se nedají odhadnout. Zahraničí produkce je navíc levnější, ceny nejsou podle Vaňouse férové. „Naši odběratelé počítají s tím, že máme dotace, o to menší ceny nám platí. Kdybychom odečetli dotace od výsledků našeho hospodaření, dostali bychom se na nulu skoro pokaždé,“ řekl Vaňous. Zemědělské družstvo se sídlem ve Sloupnici vzniklo sloučením původních sedmi družstev, nejstarší vzniklo v roce 1949. Má živočišnou výrobu. Chová téměř tisícovku krav. Ve výkrmu prasat ročně vyrobí 500 tun vepřového masa, ve výkrmu kuřat 250 tun brojlerů. Do živočišné výroby patří i 20 vlastních včelstev. Dceřiná společnost provozuje řeznictví. Od roku 2011 provozuje družstvo vlastní bioplynovou stanici. V současnosti družstvo hospodaří zhruba na 3000 hektarech zemědělské půdy a zabývá se i rostlinnou výrobou.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *