Elektřinu řešili zemědělci v Miroslavi už před třemi lety, skok nebude drastický

Spotřebu elektřiny a fixaci cen řešil předseda Agrodružstva Miroslav na Znojemsku Radek Janeček už před třemi lety. Díky tomu nezažívá a nezažije příští rok drastický skok v platbách jako mnozí kolegové. I tak dnes ale platí dvakrát víc než před třemi lety a příští a přespříští rok to bude trojnásobek staré ceny, řekl v rozhovoru. Podle něj zemědělci prožívají obtížné časy i kvůli zdražujícím krmivům a hnojivům a nedostatku pracovní síly. Zároveň však dodal, že od žní roste poměrně výrazně cena komodit.

Elektřina a její cena je pro zemědělce, kteří mají i živočišnou výrobu, prakticky klíčová. Používají ji k vytápění či chlazení stájí a ve skladech s obilím a dalšími komoditami k provozu vzduchotechniky. Janeček proto nechal osadit čidly všechna spotřební místa. Spojil se kvůli tomu s firmou Soitron a spustili pilotní projekt, díky němuž dokážou spotřebu jednotlivých míst měřit, vyhodnocovat a navrhovat řešení, jak lze ušetřit. "Na začátku jsme zjistili, kde jsou problémy, kde protéká tzv. jalová elektřina. Zjistili jsme například, že v šatně byla stará akumulační kamna, která měla neskutečnou spotřebu. Proto jsme je nechali odstranit," řekl Radim Klabal z technické divize firmy. Díky měření je možné prakticky ihned odstranit závadu, která by jinak stála podnik peníze navíc.
Druhou rovinou úspor je nastavení optimální spotřební špičky. Družstvo má nastavený maximální odběr a při jeho překročení platí za jednotku elektřiny mnohem víc peněz. "Nastavili jsme využití spotřebičů tak, abychom dokázali maximální odběr snížit a zároveň jsme nastavili nízkou rezervu jen pět až sedm procent, protože víme, že se přes maximální odběr nedostaneme," uvedl Klabal. Zároveň se data stále vyhodnocují a spotřeba optimalizuje. "Spotřeba závisí i na roční době a také na velikosti sklizně," řekl Klabal.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down