18.11.2013 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EU chce posílit konkurenceschopnost regionů

Je nutné, aby Evropa zlepšila konkurenceschopnost svých regionů, a sice prostřednictvím investic ze strany EU a cíleného plánování. Uvedl to počátkem listopadu komisař pro regionální politiku Johannes Hahn. Ve svém projevu na konferenci s názvem Regiony jako motory nového růstu díky inteligentní specializaci komisař vyzval regiony, aby si určily své největší přednosti, soustředily na ně zdroje, a posílily tak svou konkurenční výhodu.

Podle informací Evropské komise mapovala konference, kterou uspořádalo v Bruselu Generální ředitelství pro regionální a městskou politiku spolu s regionem Flandry, jak si v jednotlivých evropských zemích a regionech vedou tzv. strategie tzv. inteligentní specializace. Ty jsou totiž podle komise zásadním prvkem nové politiky soudržnosti Evropské unie a rovněž předpokladem pro využívání investic z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Cílem tohoto shromáždění bylo oslovit především tvůrce politik, výzkumné pracovníky a průmyslová odvětví v oblasti výzkumu, inovací a regionálního rozvoje, aby se prozkoumaly možnosti přeshraniční spolupráce a součinnosti mezi stávajícími strategiemi.

Smyslem strategií inteligentní specializace je pomoci regionům, aby plně využily svůj potenciál pro inovace tím, že zdroje soustředí jen na omezený počet priorit inteligentního růstu, které mají konkurenční výhodu. Povinnost vypracovat strategii inteligentní specializace byla oznámena v roce 2010 jako součást stěžejní iniciativy Unie inovací strategie Evropa 2020 pro růst. Komise zřídila v roce 2011 platformu inteligentní specializace, aby poskytla podporu členským státům a regionům, které vypracovávají svou strategii inteligentní specializace. V současné době je na ní zaregistrováno 140 regionů ze třinácti členských států.

„Evropské regiony nutně potřebují zlepšit svou situaci, pokud jde o inovace.Aby bylo možné investovat rozumněji a cíleněji a dosáhnout u investic většího prospěchu a většího účinku, je nutné určit silné stránky jednotlivých regionů, vycházet z nich a využívat je. Tímto způsobem dokážeme více s menšími prostředky a nastartujeme potenciál pro inovace u každého regionu v Evropě,“ uvedl Hahn ještě před začátkem konference. Podle jeho slov je třeba vypracovat strategie inteligentní specializace spolu se soukromým sektorem, výzkumnými pracovníky a inovačním společenstvím. „Pouze tak budeme schopni reagovat na potřeby reálné ekonomiky, podniků a všech zapojených lidí. Stávající strategie, například důraz na modrý růst na Kanárských ostrovech, inovační strategie pro zdravotní péči ve Flandrech nebo modernizace italského obuvnického průmyslu v regionu Marche v Itálii, jsou úspěšné příklady toho, jak se zmíněné regiony spojily s různými zúčastněnými stranami, aby podnítily společný růst a dosáhly svých cílů v oblasti inovací,“ řekl Hahn.

Podle předsedy vlámské vlády Krise Peeterse by měly regiony převzít zodpovědnost za utváření a posílení evropských politik.

Komise konstatuje, že tato diskuse přichází v kritickém momentě, jelikož návrhy nové politiky soudržnosti na období 2014 až 2020 se již nacházejí ve své konečné fázi. Klíčem k nové reformované politice je zavedení podmínek, které je třeba splnit ještě před uvolněním finančních prostředků. Jednou z nich je vytvoření jasné a pečlivě vypracované „strategie inteligentní specializace“ pro výzkum a inovace, podle níž by se měl řídit způsob využívání investic během příštích sedmi let a která by měla zajistit plnění jednoznačných cílů přímo v jednotlivých regionech.

Komise rovněž zdůrazňuje, že financování politiky soudržnosti a financování výzkumu ze strany EU se při podpoře inovací v regionech vzájemně doplňují. Nový program pro výzkum a inovace Horizont 2020 bude podporovat partnerství rozvíjejících se i vyspělých institucí a spolupráci při tvorbě středisek excelence, výměnách zaměstnanců i odborném poradenství a pomoci a nová iniciativa pracovních míst Evropského výzkumného prostoru se bude snažit přilákat vynikající vědecké pracovníky.

Kromě komisaře Hahna na zmíněné konferenci vystoupil předseda Evropské rady Herman van Rompuy a také předsedkyně Výboru Evropského parlamentu pro regionální rozvoj Danuta Hübnerová.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down