Evropská komise oznámí další návrhy opatření proti energetické krizi

Evropská komise (EK) by dnes odpoledne měla oznámit další sadu návrhů, kterými chce bojovat proti energetické krizi, jež doléhá na domácnosti i firmy po celé Evropské unii. Očekává se, že mimo jiné představí takzvaný dynamický cenový strop pro klíčový uzel obchodu s plynem, který by sloužil jako dočasná pojistka proti extrémním cenám. Souborem opatření se pak začnou zabývat členské státy unie.

Nové návrhy přicházejí po složitých debatách mezi komisí a unijními vládami, zejména o možnosti stanovit strop velkoobchodní ceny plynu. Objevovaly se přitom různé varianty včetně omezení ceny ruského plynu, stropu na veškerý dovoz do EU nebo dotování plynu používaného k výrobě elektřiny. Podle neoficiálních plánů uniklých do médií nakonec unijní exekutiva navrhne mechanismus, který by dočasně a za určitých podmínek umožňoval vytvořit takzvaný dynamický cenový limit na virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku. Ten je evropským centrem obchodu s plynem a funguje jako referenční bod pro ceny v EU. Podle komise by nástroj pro jeho regulaci pomohl předcházet extrémním výkyvům a spekulacím s cenou. Opatření je prezentováno jako přechodné, dokud EU nespustí alternativní mechanismus stanovování cen určený pro zkapalněný zemní plyn (LNG). Ten při výpadku dodávek z Ruska tvoří větší díl plynu spotřebovávaného v unii, což aktuální systém podle EK nereflektuje. Předběžný návrh, který má ČTK k dispozici, počítá se spuštěním nového cenového indexu do příští sezóny plnění zásobníků na plyn.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down