FAO: Světové ceny potravin v únoru vystoupily na další rekord

Světové ceny potravin se v únoru vyšplhaly na další rekord. Jejich index proti lednu vzrostl téměř o čtyři procenta, meziročně pak o více než 24 procent. Ve zprávě to uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Upozornila přitom, že únorové údaje zatím plně neodrážejí důsledky nynějšího ozbrojeného konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou.

Obavy z napětí v oblasti Černého moře měly na trhy se zemědělskými komoditami vliv ještě před vypuknutím tohoto konfliktu. Jeho delší trvání by podle analytiků mohlo mít výrazný dopad na export obilí, informovala agentura Reuters.

Index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, v únoru vystoupil na 140,7 bodu z revidovaných 135,4 bodu v lednu. Za jeho růstem stály zejména ceny rostlinných olejů a mléčných výrobků.

Podle FAO se na růstu cen potravin velkou měrou podílí zdražování energie, hnojiv a krmiv. To producentům potravin snižuje marže a odrazuje je od nových investic a rozšiřování produkce.

Dílčí index cen rostlinných olejů se meziměsíčně zvýšil o 8,5 procenta, index cen mléčných výrobků vzrostl o 6,4 procenta. Nárůst zaznamenaly rovněž indexy pro obilí a maso, zatímco index cen cukru klesl téměř o dvě procenta.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down