28.04.2000 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Fencl: Je čas významně zvýšit zdroje zemědělství

Je čas významně zvýšit zdroje pro zemědělství. Na tiskové konferenci ČSSD to řekl ministr zemědělství ČR Jan Fencl. Podle jeho slov je třeba před vstupem ČR do EU vyřešit dva základní problémy. Prvním je zvýšení konkurenceschopnosti tuzemských potravinářských podniků, která je dána 40letým centrálním plánováním i špatně provedenou privatizací, a druhým problémem je udržení rozměru zemědělství v ČR, které musí konkurovat nejen bohatě podporovanému zemědělství EU, ale nyní již také zemědělství Polska, Slovenska a Maďarska.

Letos je pro tyto účely k dispozici zhruba 13 miliard korun, přitom reálná potřeba finančních prostředků činí, jak vyplývá z koncepce resortní politiky MZe 22,7 miliardy korun.
Podle Fencla v porovnání se zemědělstvím EU podává české zemědělství relativně slušné výkony, zejména pokud se uváží rozdíl v míře podpory státu. Unie totiž podporuje své zemědělce na každý hektar zemědělské půdy sumou 526 USD, zatímco u nás činí tato podpora v přepočtu 77 USD, je tedy 7,5krát nižší. Přitom ochrana vnitřního trhu je v ČR 2,5krát nižší a daňová zátěž je zase podstatně vyšší.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down