21.05.2001 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Fencl se v Bruselu ohradil proti zařazení ČR z hlediska BSE

Ministr zemědělství ČR Jan Fencl si dnes v Bruselu stěžoval komisaři Davidovi Byrnovi i švédské ministryni zemědělství Margaretě Weinbergové na rozhodnutí Řídícího vědeckého výboru EU, která zařadila ČR do třetí kategorie z hlediska rizika výskytu BSE.

"Bytostně nesouhlasíme se zařazením do třetí kategorie," řekl Fencl, který Byrnovi podle vlastních slov zopakoval argumenty, jež by měly být vzaty v úvahu při dalším posuzování rizika v ČR. To má být provedeno na podzim. "Jde nám o to, aby výstup odpovídal situaci, která u nás objektivně existuje."
Byrne po setkání s Fenclem řekll, že Evropská komise nenese za rozdělování zemí do kategorií odpovědnost. "Je to vědecká, nikoli politická věc. Stejné principy a postupy byly použity pro všechny kandidátské a také pro všechny členské země," uvedl. Usoudil, že pokud ČR dodá další informace a pokud čeští vědci budou mluvit se svými protějšky v EU, lze rozhodnutí změnit. Podotkl ovšem, že Praha opírá svou argumentaci o výsledky testů prováděných na mladších zvířatech, zatímco podle vědeckého názoru jsou průkaznější testy starších kusů hovězího dobytka.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down