Letošní sklizeň obilovin v České republice bude zřejmě nejvyšší od roku 1991, a to jak z hlediska objemu produkce, tak i výnosů. Podle odhadů ministerstva zemědělství by mělo být sklizeno zhruba 7,5 milionu tun obilovin při průměrném hektarovém výnosu 4,59 tuny v celkem uspokojivé kvalitě. Řekl to na včerejší tiskové konferenci ministr zemědělství Jan Fencl.
K 17.září bylo sklizeno celkem 6,91 milionu tun obilí z 95,2 procenta osetých ploch a nesklizeno zůstává zatím asi 75 tisíc hektarů obilovin. Přes optimistické odhady sklizně však v některých oblastech přijdou zřejmě pěstitelé zkrátka, protože dokončení sklizně brzdí nepříznivé počasí. Žně na Mladoboleslavsku mají například kvůli dešťům téměř měsíční zpoždění a na posečení čeká stále asi dva tisíce hektarů ploch pšenice a tritikale především v severních částech okresu. Nepřízeň počasí výrazně zpožďují i podzimní polní práce, řekla ředitelka mladoboleslavské agrární komory Dagmar Mocová. Dosavadní průměrné výnosy jsou sice vyšší než loni, ale nedosáhly podle ní odhadované výše a dosud nesklizené hektary obilovin tuto bilanci pravděpodobně zhorší. Zoufalí jsou také zemědělci na Chebsku, kteří podle Vladimíra Tůmy, místopředsedy zdejší agrární komory, nemohou už téměř měsíc vjet do polí.
Fencla uvedl, že téměř polovina nesklizených polí je v okresech s procentuálně nejmenším počtem sklizených ploch. Naprostá většina zemědělské půdy v těchto okresech je zařazena do některých oblastí LFA, tedy do znevýhodněných oblastí, takže se nabízí otázka, jestli má vůbec smysl v takových podmínkách obiloviny pěstovat, protože výnosy se zde pohybují pod hranicí rentability. Možnou náhradou by bylo podle ministra využít některé z mimoprodukčních forem hospodaření, na které stát poskytuje dotace.
Jak řekl, celkové neinvestiční podpory, které hodlá v příštím roce vydat MZe ze své rozpočtové kapitoly, mají dosáhnout výše 7,196 miliardy korun, z toho na Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond připadne 1,5 miliardy korun, na dotace poskytované na základě nařízení vlády 2,9 miliardy korun a na podpůrné programy je vyčleněno 1,766 miliardy korun. Poněkud se mění struktura podpor, například napřesrok nebude podporován chov dojených krav. Novinkou bude, že v případě nevyčerpání nákazového fondu budou prostředky poskytnuty na dotace pojištění nejen živočišné produkce ale i produkce rostlinné. V rámci podpor vyčlenil ministr také 306 milionů korun na dotační tituly, které pomohou řešit obnovu důvěry spotřebitelů v hovězí masa a zvýšení jeho ceny.
Rozpočet Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) počítá podle Fencla pro rok 2002 se státní dotací 2,93 miliardy korun, přičemž má ve své příjmové stránce zakomponován úvěr od bank přes tři miliardy korun na své obchodování.