16.04.2014 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Firmy chtějí více investovat

Průměrná investice českých firem s méně než 250 zaměstnanci by měla v letošním roce dosáhnout 1,65 milionu korun. Celkem chtějí malé a střední firmy do svého podnikání vložit 371 miliard korun. To je o 18 miliard korun více, než kolik firmy reálně investovaly v uplynulém roce. Uvedl to na setkání s novináři ředitel komerčního bankovnictví GE Money Bank Jan Novotný s tím že v zemědělství výrazně stoupl zájem o financování nákupu půdy.

Novotný upřesnil, že co se týká hypoték na půdu, stouply meziročně o 70 procent, letos plánují růst o 15 procent. Nákup půdy byl podpořen i prostřednictvím Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu.

Připomněl, že Česká ekonomika začíná znovu růst a malé a střední firmy na to pružně reagují. Firmy investují hlavně proto, aby modernizovaly svoje výrobní kapacity. „Stoupá nicméně počet podnikatelů, kteří již do modernizace výroby investovali a teď ji potřebují rozšířit, aby pokryli rostoucí poptávku po svém zboží,“ řekl Novotný,. „Z výzkumu také vyplynulo, že firmy chtějí ke svým investicím využít zejména úvěrové nabídky některé z velkých bank,“ doplnil Novotný. Podle něj je pro banku klíčová oblast zemědělství, kde očekávají nárůst poptávky po investičních úvěrech díky změně dotační politiky a podpoře živočišné výroby. Půjde zejména o výstavbu či rekonstrukci nemovitostí, stájí a skladů.    

Podle barometru kapitálových investic malých a středních podniků, realizovaný GE Capitela EMEA, mateřskou společností GE Money Bank, hlavními důvody k velkým investicím bývá obnova zastarávajícího vybavení (jako důvod k investicím ji uvádí 55 % podnikatelů), snaha zlepšit efektivitu a produktivitu výroby (52 %) či zvýšit kapacitu výroby tak, aby dokázala pokrýt nové zakázky (26 %). Část podniků (13 %) pak investuje proto, aby snížila své výrobní náklady. Dobrou zprávou je, že podle českých podnikatelů postupně odpadávají překážky, které jim bránily v plánování nových investic. Největší bariérou zůstává nejisté ekonomické prostředí, které vnímá téměř třetina podnikatelů. 

Průzkum srovnával chuť k investicím na sedmi Evropských trzích. Zatímco italské a německé podniky jsou oproti loňsku v plánování investic na příštích 12 měsíců o něco obezřetnější, britské a francouzské podniky se naopak nadechují k novým investicím. Celkový objem plánovaných investic v Německu, Itálii, Francii a Velké Británii dosahuje 356 miliard eur, tedy obdobně, jako před rokem (364 miliard eur). Růst plánovaných investic chystají malé a střední podniky v Maďarsku (vloni sedm miliard eur, letos deset miliard eur) a v Polsku (vloni 24 miliard eur, letos 31 miliard eur).

Tři ze čtyř českých podniků s méně než 250 zaměstnanci, které hledají finance pro nové investice, jsou připraveny využít nabídky některé z velkých bank. Stoupá také zájem o finance ze státních či evropských fondů, které by pro další rozvoj rádo využilo 71 procent malých a středních podniků. Třetina z nich pak chce plánované investice pokrýt z vlastního firemního kapitálu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down