22.03.2022 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Firmy omezily výrobu hnojiv

Lovosická Lovochemie dvakrát omezila výrobu hnojiv, a to v prosinci a lednu. Produkci omezují i další firmy. Hrozí, že na trhu budou hnojiva chybět, a to právě ve chvíli, kdy je potřebují zemědělci na jarní práce na polích nejvíce. Cena hnojiv výrazně vzrostla už loni a letos trend růstu pokračuje. Uvedl to Pavel Heřmanský, mluvčí skupiny Agrofert, do které Lovochemie patří. Lovosický podnik je největším výrobcem hnojiv v České republice.

Příčinou růstu cen hnojiv byl v loňském roce podle Heřmanského růst ceny zemního plynu, který tvoří přibližně 90 procent variabilních nákladů výrobců minerálních hnojiv. Trend růstu ceny zemního plynu pokračuje a k tomu rostou ceny elektřiny a ropy. "Z těchto důvodů masivně rostou ceny všech vstupů a výrobních nákladů," uvedl mluvčí. Zákazníci v podzimní sezoně nakupovali podle mluvčího přibližně podobné množství hnojiv jako v předchozích letech. Část zemědělců ale hnojiva nenakoupila a spekulovala o poklesu ceny v jarních měsících. "Hnojiv bude nedostatek, protože se mnoho výrobců minerálních hnojiv v EU za současné situace rozhodlo omezit výrobu, nebo ji dokonce úplně ukončit," sdělil Heřmanský. "V současné chvíli vyrábíme bez omezení. O výrobě na další měsíc budeme rozhodovat v posledním březnovém týdnu," doplnil mluvčí. V roce 2021 vyrobili v Lovosicích přibližně 900 000 tun hlavních hnojiv, což je oproti roku 2020 mírný nárůst. Přibližně 60 procent zákazníků je z ČR a 40 procent výrobků vyváží firma do Evropské unie i mimo ni. Ledek vápenatý vyváží podnik z přibližně 98 procent do zemí s intenzivní ovocnářskou a zelinářkou produkcí, což Česká republika není.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down