Hodnota zemědělské produkce byla loni nejvyšší za pět let, rostly ceny i náklady

Hodnota zemědělské produkce loni dosáhla 199 miliard korun, byla nejvyšší za pět let. Ceny zemědělských výrobců vzrostly oproti roku 2021 o 31,5 procenta. Ceny vstupů do zemědělství, jako jsou energie nebo krmiva, vzrostly o 24,2 procenta. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo zemědělství. Data vycházejí z každoroční takzvané Zelené zprávy, kterou vypracoval Ústav zemědělské ekonomiky a informací.

Ceny výrobců v potravinářství podle zprávy loni stouply o 22 procent a spotřebitelské ceny potravin, nápojů a tabáku se zvýšily téměř o 17 procent. "Meziročně došlo k nárůstu hodnoty rostlinné produkce ze 103,7 miliardy Kč v roce 2021 na 120,8 miliardy Kč v roce 2022. Po delším úseku stagnace také znatelně narostla hodnota produkce živočišné výroby, a to z 53,7 miliardy na 66,1 miliardy Kč," uvádí.

Podnikatelský důchod

Loni se zvýšil i takzvaný podnikatelský důchod o 5,8 procenta na 27,9 miliardy Kč. Data již dříve zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Zemědělský svaz ČR vydává vlastní statistiku zisku. Uvedl, že zemědělským podnikům v ČR loni stoupl zisk o 142 procent na 22 miliard korun. Podle svazu tento výsledek nelze zaměňovat s podnikatelským důchodem, který kromě zisku započítává také prostředky na investice nebo mzdy. Údaje, se kterými pracuje svaz, vycházejí z hospodářských výsledků po zdanění.

Žně - Sklizenící mlátička

Podle Zelené zprávy došlo k značnému zlepšení ekonomické situace v zemědělství. Výrazně rostly ceny v rostlinné výrobě, meziročně o 36 procent. Podílely se na tom hlavně ceny obilovin, olejnin, luskovin a brambor. V živočišné výrobě se ceny zvýšily 24,4 procenta. Za růstem byly především ceny jatečných býků, krav, prasat a drůbeže. Podle zprávy ceny mléka vzrostly o více než čtvrtinu.

Zahraniční obchod

Loni se zhoršila pasivní bilance agrárního zahraničního obchodu o 2,8 miliardy na 46,4 miliardy korun. Podle zprávy se na vývozu prosazují zemědělské suroviny na úkor výrobků s vyšší přidanou hodnotou. ČR je více než ze sta procent soběstačná u hovězího masa, mléka, cukru a obilí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down