Hosté ze zahraničí se zajímali o podmínky zemědělského podnikání v ČR

Dotace a podmínky zemědělského podnikání i situace na trhu, či vzájemná provázanost vědeckého výzkumu a praxe byla témata, o něž se mimo jiné zajímali zahraniční novináři, kteří navštívili Českou republik koncem minulého roku během jejího předsednictví v Radě Evropské unie. Zavítali jak do zemědělských podniků, tak do největší tuzemské mlékárny, jihočeské Madety, a pivovaru Budějovický Budvar. Podle zástupců jednotlivých firem hospodaření podniků ovlivňují rostoucí náklady, s nimiž se v poslední době potýkají.

Prvním navštívenou firmou bylo Zemědělsko-obchodní družstvo (ZOD) Starosedlský Hrádek, které působí na hranici Středočeského a Jihočeského kraje. V nadmořské výšce 400 metrů nad mořem obhospodařuje 2370 hektarů zemědělské půdy, z toho 240 hektarů jsou louky a pastviny. Jak přiblížil jeho předseda Josef Žid, podnik je rozdělen na pět středisek, a to rostlinné výroby, živočišné výroby, ekonomické, mechanizace a v neposlední řadě středisko bioplynové stanice. V rámci rostlinné výroby se podnik zaměřuje především na pěstování obilí, jako je ozimá pšenice, ozimý ječmen, sladovnický ječmen, dále pak řepky, kukuřice a krmných plodin, vojtěšky a jetele.  Novináři z členských států Evropské unie zavítali i do jihočeské společnosti Zemcheba Chelčice. Ředitel této firmy Jaroslav Muška prozradil, že její filosofie tkví v tom, že pěstuje ovoce a zároveň ho zpracovává. „Další naší zásadou je, že se snažíme ovoce zpracovat pro zpracovatele, který ho umí prodat,“ přiblížil Muška s tím, že chelčičtí založili také firmu na výrobu marmelád pod názvem Lady Marmelada. Tu následně koupila společnost Zeelandie, která je vyrábí pro celou Evropu. „Pro nás je důležité, že jsou přímo v našem areálu. Máme tak výrazně nižší náklady na dopravu a jistotu, že od nás odkoupí naše ovoce, které zpracujeme na ovocné dřeně,“ vysvětlil. Zemcheba této společnosti prodává téměř 2000 tun jablek zpracovaných na jablečnou dřeň, podobné je to s višněmi, černým a červeným rybízem. „Dále sami zpracováváme a prodáváme do marketů a škol džusy a ovocné pyré v malých obalech pro děti. Zároveň děláme pro děti stoprocentní šťávy, pak děláme pro trh big boxy a dřeně pro cukrárny a různé pekárny,“ vyjmenoval Muška produkci společnosti. Podle něj by se zpracování ovoce neobešlo bez potravinářské páry. V této oblasti jim pomáhá zařízení na spalování biomasy, kde využívají dřevní štěpku. To vyrábí ve dvou kotlích 12 tun páry. Podle Mušky jednotka dříve vyráběla i elektrickou energie, ale již neodpovídá podmínkám provozu, takže produkuje pouze páru. „Nemohli bychom vyrábět, kdybychom si páru nevyráběli z vlastních zdrojů. Cena plynu je totiž tak vysoká, že bychom to nedokázali promítnout do ceny výrobků,“ informoval zahraniční návštěvníky Muška.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down