I snížení cen zemědělských produktů a dovoz potravin dostaly Slovensko loni do červených čísel

Slovenské zemědělství loni zaznamenalo nejhorší hospodářské výsledky za poslední roky. Vládě premiéra Roberta Fica se tak nepodařilo naplnit záměr zlepšit kondici sektoru, který v této pětimilionové zemi zaměstnává asi 48 000 pracovníků. Slovenské ministerstvo zemědělství informovalo, že odvětví si pohoršilo i kvůli snížení cen zemědělských produktů a dovozu potravin.

Slovenští farmáři se v minulém roce propadli do ztráty 6,3 milionu eur (172 milionů Kč). V roce 2012 přitom sektor vykázal zisk 35 milionů eur a o rok dříve 73,6 milionu eur. Do červených čísel se odvětví dostalo poté, co prodejní ceny zemědělských produktů klesly o bezmála pět procent, zatímco náklady stouply.
Ficova vláda v minulosti rozběhla například program podpory nákupu půdy domácími farmáři, kteří si pozemky obvykle pronajímají. Stát letos zase zpřísnil podmínky prodeje zemědělských pozemků obyvateli a firmami tak, že předkupní právo získali zemědělci.
Slovenští farmáři spolu s potravináři dlouhodobě upozorňují na klesající zastoupení slovenských potravin na pultech obchodů, které podle letošního průzkumu kleslo na nové minimum 43 procent. Ficova vláda by chtěla, aby tento podíl v budoucnu stoupl až na 80 procent.
Dovoz zemědělských a potravinářských produktů na Slovensko loni převýšil vývoz ze země o 633 milionů eur. Oproti roku 2012 se tak bilance zhoršila o 70 procent. Dovozem hotových potravinářských výrobků a zvyšujícím se vývozem základních zemědělských surovin se oslabuje zemědělská výroba, což přispívá k poklesu zaměstnanosti a ke snížení podílu domácí produkce na slovenském trhu, poznamenalo ministerstvo ve zprávě o stavu zemědělství a potravinářství.
Zhoršení finanční kondice farmářů se odrazilo na snížení zaměstnanosti v zemědělství, která loni klesla o více než sedm procent na 47 800 pracovníků. Nenaplnil se tak záměr levicového kabinetu, aby zemědělci naopak vytvořili nová pracovní místa, což by pomohlo snížit vysokou nezaměstnanost na Slovensku.
Slovensko se v EU řadí ke státům s nejnižšími dotacemi pro farmáře. Průměrná podpora na hektar zemědělské půdy v roce 2012 dosáhla pouze 258 eur, zatímco unijní průměr byl 324 eur.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down