Dobudování IACS – Integrovaného administrativního a kontrolního systému, přes který se budou po vstupu do Evropské unie vyřizovat zemědělské dotace, dostalo v minulých dnech svůj jízdní řád. Měli bychom jet rychlíkem, aby se vše stihlo včas. Nejde jen o to naplnit jednotlivé registry, ale propojit celý systém s agrární platební agenturou. Jak si v přípravách těchto struktur stojíme, prověří v dubnu experti vyslaní Evropskou komisí.
Původně jsme měli mít IACS hotový do konce roku 2002, plánovalo ministerstvo zemědělství za vedení Jana Fencla. Vilibald Knob, který od začátku řídí práce na novém systému administrace podpor, nezastírá, že oddálení našeho vstupu do unie o rok a čtyři měsíce přišlo vhod. K tomu, aby celý proces mohl začít fungovat, chybí technické a personální zázemí, kompletní nejsou ani základní registry. „Mezi kandidáty nás ale unie hodnotí jako druhou nejlépe připravenou zemi, hned po Slovinsku,“ konstatuje Knob.
Minulý týden se šéf týmu pro IACS zpovídal ministru zemědělství Jaroslavu Palasovi a představil mu čerstvý harmonogram obsahující tři sta kroků. „Podrobný časový plán není jen o úkolech nezbytných pro přípravu IACS a platební agentury. U každého je také uvedené, kolik je na něj potřeba času, peněz i zodpovědný ředitel odboru MZe,“ doplnil Knob. Co je tedy nyní potřeba rychle udělat, aby k nám v příštím roce mohly proudit evropské peníze na přímé platby, sektorový operační plán a horizontální plán rozvoje venkova?
„Předně je nutné zajistit dostatečné hardwarové vybavení, doladit a otestovat celé softwarové řešení systému a propojit zemědělské agentury na centrální databázi. Dále zacvičit 550 lidí na zemědělských agenturách, do června sehnat a začít školit 180 lidí pro fyzické kontroly na místě, doladit registry a se vším seznámit asi 30 tisíc zemědělců,“ vyjmenovává první muž přes IACS. Jak ale poznamenává, s patnácti lidmi, které má dnes ve svém týmu, to nemůže zvládnout. „Pan ministr chápe přípravu celého systému jako prioritu a měli bychom dostat podmínky k tomu, aby se věci pohnuly,“ zdůraznil Knob. Z jeho harmonogramu také vyplývá, že zemědělci z celé republiky i administrativa si ještě letos na podzim celou proceduru otestují na dvou třech dotačních titulech. „Netrpělivě čekáme na dodávku počítačové techniky zajišťovanou delegací Evropské komise, což bude nejdéle začátkem září,“ očekává.
I když registr půdy založený na uživatelských produkčních blocích, který je základem pro přímé platby, je podle Knoba vytvořený, musí se ještě letos aktualizovat. „Databáze vychází z leteckých snímků, pořizovaných od roku 1989. Protože údaje v registru nesmí být starší než pět let, bude třeba je obnovit. Navíc u nás dochází ke změnám mnohem víc než v zemích unie, kde jsou majetkoprávní vztahy podstatně více usazené,“ vysvětlil Knob. Rád by prosadil, aby se znovu nasnímkovala celá republika a vytvořily barevné mapy, ve kterých by se i zemědělci lépe orientovali. Poté, co začne platit zákon o zemědělství zakotvující IACS do našeho práva, což by mělo být od letošního 1. června, vyzvou zemědělské agentury všechny zemědělce k tzv. verifikaci půdních bloků v registru. „Už v minulosti jsme v této věci kontaktovali asi 31 tisíc zemědělců, ale reagovalo jich kolem 19 tisíc. Nepřišli spíš ti, co mají malou výměru, přičemž za to, kdo ze zemědělců byl pozván, zodpovídal ředitel příslušné zemědělské agentury,“ tvrdí Knob.
Přestože farmář Josef Sklenář z Jihlavy – Sasova hospodaří na 350 hektarech, dodnes ho nikdo kvůli ověření správnosti údajů v registru půdy neoslovil. „Asi to ale bude změna k lepšímu, očekávám od toho zjednodušení. Také se pak bude dotovat méně plochy, protože se zachytí jen skutečně obdělávaná,“ domnívá se. Podzimní „hru na IACS“ by určitě uvítal, aby se s touto novinkou v předstihu sžili jak zemědělci, tak pracovníci zemědělských agentur. „I když s naší agenturou mám ty nejlepší zkušenosti,“ může chválit.
Otestování žádostí nanečisto by si rozhodně přál i předseda Zemědělského družstva Luštěnice na Mladoboleslavsku Pavel Hrdlička. „Byl by průšvih, kdyby se při řádném vyřizování žádostí po našem vstupu ukázalo, že systém nefunguje,“ poznamenal. Za svůj podnik se hlásí ke spolupráci s tvůrci půdního registru a ví, že je potřeba mnohé doladit, neboť řada údajů nesouhlasí.
Že jsou značné mezery v registru zvířat, Vilibald Knob nezastírá. „Vše se dá ale stihnout. Data z úřední evidence je nutné doplnit i od veterinářů, aby byla pravdivá a kompletní,“ říká. Registr žadatelů o dotace se podle něho bude naplňovat aktuálními daty v okamžiku, kdy lidé začnou nosit žádosti. Zatím eviduje ty, co se ucházejí o národní dotace.
Dubnovou misi z EU, která má zmapovat stav připravenosti IACS a agrární platební agentury, považuje Knob za zásadní, ale nebude letos poslední. „K 1. listopadu chce mít Evropská komise konečné zprávy z kandidátských zemí. My spolu se Slovinskem, Maltou a Estonskem jasně deklarujeme, že chceme hned po vstupu plnohodnotný dotační systém. To však neznamená, že nakonec komise nerozhodne o tom, že všichni nováčci budou mít zjednodušené platby. I ty však musí administrovat a kontrolovat kompletní systém IACS, plně sladěný s unijní legislativou,“ dodal Knob.