Inspekce odhalila mák s nadlimitním množstvím morfinu

Mák s nadlimitním množstvím opiového alkaloidu morfinu objevila při laboratorní analýze Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Testem neprošly dvě šarže od slovenského výrobce Encinger, jedna z nich obsahovala dokonce dvojnásobné množství, jež považuje ministerstvo zdravotnictví za bezpečné. Uvedl to v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Zmíněné šarže obsahovaly balení 250 gramů s datem trvanlivosti do 29. listopadu 2014 a do 20. ledna 2015. Limit je 43 miligramů morfinu na kilogram máku, přičemž jedna ze šarží obsahovala 86,1 miligramu, druhá 56,2 miligramu. Nevyhovující výrobky téhož dodavatele odhalila už dříve tematická kontrola inspekce, výsledky zveřejnila 4. února. V tomto testu neuspěli i někteří další výrobci, kvůli vyššímu množství morfinu to byl českobudějovický výrobce ESSA.
Důvodem může být to, že výrobce do potravinářského máku přidává mák pro farmaceutické účely, který je levnější, vysvětlil Kopřiva. S obchody, kde inspekce vzorky odebrala, zahájí inspekce správní řízení.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *