Od dubna platí vyhláška č. 134/2001 nařizující povinnou identifikaci a registraci skotu, ovcí a koz. Zejména v souvislosti s BSE je potřeba pečlivě kontrolovat, jak je plněna. Při současné povinnosti vyšetřovat na BSE všechen porážený skot starší 30 měsíců a nutně poražené kusy starší 24 měsíců nabyla tato povinná identifikace skotu na aktuálnosti.
Státní veterinární správa ČR se chystá v těchto dnech podniknout zásadní kroky v kontrole v chovech (kontrola na jatkách i asanačních podnicích probíhá již od nabytí účinnosti vyhlášky 134/2001). Okresní veterinární správy se zaměří na pečlivou fyzickou kontrolu všech chovů s tím, že chovatelé, kteří nebudou hlásit všechny změny, tak jak mají, budou sankcionováni. To znamená, že při zjištění nedostatků zavedou okresní veterinární správy správní řízení, které může posléze být ukončeno i udělením pokut.
V listopadu očekáváme přísnou inspekci z Bruselu, která bude zaměřena na plnění naší i evropské legislativy týkající se BSE. Jedním z bodů bude i kontrola dokonalé evidence na jatkách v asanačních podnicích a v chovech. Bruselští inspektoři se chtějí přesvědčit, jak věrohodná je naše certifikace nezávadnosti výrobků, zejména těch pro vývoz do EU. Upozornili na to pracovníci inspekce, která u nás v uplynulém týdnu prověřovala systém hygienického veterinárního dohledu a systém obrany před nebezpečnými nákazami a opatření na jejich zdolávání. Inspekce potvrdila, že se databáze identifikace skotu musí sjednotit, jedině tak je možné předejít nesrovnalostem mezi údaji Českomoravské společnosti chovatelů a údaji, které shromažďuje Státní veterinární správa. O tomto sjednocení již zástupci veterinární správy a chovatelů intenzívně jednají, neboť si jsou vědomi, že současná praxe, kritizovaná Bruselem, nadále není možná.
Výsledky fyzické kontroly všech chovů a opatření, která přijmou příslušné okresní veterinární správy, budou inspektory z Bruselu v listopadu zajímat nejvíce. Milan Malena, vedoucí odboru veterinární hygieny Státní veterinární správy řekl, že je absolutně nutné umět dokumentovat všechny kontrolní kroky, které veterinární dozor podniká. To je jedním ze stěžejních důkazů jeho věrohodnosti.
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: svs.aquasoft.cz