25.06.2012 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jednodušší podmínky pro předávání farem

Sedláci chtějí jednodušší podmínky pro předávání svých statků potomkům. Teď jsou zatíženi daní, která u převodu středně velké farmy představuje jeden až dva miliony korun. Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) už má příslib od politiků, že tato daň bude zrušena. Na valné hromadě ASZ v Pelhřimově to řekl předseda Josef Stehlík.

Převod rodinného hospodářství se všemi závazky z otce na mladého farmáře se podle Stehlíka dá teď udělat jen prodejem. Pro původního majitele farmy do 150 hektarů to ale znamená platbu daně z příjmu až dva miliony korun. Řešení převodu dědickým řízením zdržuje generační obměnu v hospodaření.
"Teď máme poměrně dobře rozjednáno na úrovni vlády, že tato pro nás nesmyslná daň by se měla při předávání těchto podniků fyzických osob úplně zrušit," uvedl Stehlík. Týká se to jen majetku v rodině.
Nedávnou dohodu s premiérem a ministrem financí potvrdil ministr zemědělství Petr Bendl. "Shodli jsme se, že vláda parlamentu navrhne, aby byly od daně z příjmů osvobozeny převody zemědělských podniků mezi osobami blízkými," uvedl. Typický příklad podle něj je, když farmář kvůli věku ukončí činnost a převede hospodářství na syna. Při modelovém ocenění běžně farmy na 15 milionů přitom daň dosahuje zhruba dva miliony Kč. "Nelze se pak divit, že farmy často formálně vlastní původní majitel, ale fakticky hospodaří jako potomek, což přináší nemálo, přinejmenším administrativních komplikací," dodal ministr. Někteří zemědělci, aby se vyhnuli vysoké dani vedou hospodářství do vysokého věku a spoléhají na bezplatný převod statku po jejich smrti na potomky v dědickém řízení."Budoucí dědic však mezitím o podnikání v zemědělství ztratí zájem, a venkov tak přijde o dalšího hospodáře," uzavřel ministr. Za největší překážku v podnikání pak sedláci považují nadměrnou byrokracii. Kvůli snižování zásahů úředníků do chodu farem spolupracuje ASZ s antibyrokratickou komisí ministerstva zemědělství. Podle Stehlíka by se měly zjednodušovat i podmínky pro zpracování produkce na statku a prodej z jeho dvora. "Ta pomoc by měla být minimálně v tom, že se zemědělcům nebudou klást překážky," uvedl Stehlík. Doplnil, že přímý prodej pro většinu farem zatím představuje malou část tržeb, ale je to pro ně stálý a rychlý zdroj peněz umožňujících stabilizovat jejich podnikání. 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down