13.10.2017 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jihočeské muzeum láká na medomety i včelařské Člověče, nezlob se

Historické úly, medomety i včelařské Člověče, nezlob se nabízí výstava Letem včelím světem, která dnes začala v Jihočeském muzeu. Představuje i výzkum, jak řasa chlorella ovlivňuje imunitu včel. Expozice je věnována 150. výročí organizovaného včelaření na Českobudějovicku. Řekla to autorka výstavy Marie Šotolová. Výstava potrvá do 21. ledna. V jižních Čechách působí asi šest tisíc včelařů.

U vstupu vítá příchozí dřevěná socha svatého Ambrože, patrona včelařů. Střed sálu zaplnily úly jako skříňkový, bedýnkový, slaměný, dále zde lidé najdou rám na pletení věncových úlů, klícku na matku, včelařský nůž, medomety včetně dřevěného s kovovou obručí z 19. století, vykuřovadla na včely, lis na voskové mezistěny i knihy z 18. a 19. století.

"Každého asi na první pohled zaujmou úly. Máme tady především úly z 19. a začátku 20. století, ty nejstarší ne, protože v nich se v jižních Čechách již mnoho let nevčelaří. Máme to, v čem včelařili naši pradědové a dědové. Krásné úly, které mají slaměné výplně, což se dnes už neuvidí, a dokonce i formy, na kterých se slaměné výplně pletly," řekla Šotolová. V sále je několik medometů. První tento přístroj na odstředění medu vynalezl v roce 1865 Franz von Hruschka, jenž žil i v Českých Budějovicích. Koutek zde má i hrabě Rudolf Kolowrat-Krakowský (1830-1903), který včelařil v Hrobech u Tábora. "Na panství svého otce měl vzorový včelín, kde v 70. letech 19. století šlechtil včely na vysoké vědecké úrovni. Nechával si jako bohatý muž posílat včely z Kypru i Egypta, máme zde i preparáty, které si sám dělal," řekla Šotolová.*

Další část přibližuje voskové svíce či relikviáře a zpracování medu. "Nádherné dřevěné formy na perníky, krásně vyřezávané, ale i mladší věci ze 30. let od cukráře Jana Duška, který žil ve Vacově, kde měl dílnu, a celá desetiletí dělal nejen perníková srdce, ale i mikuláše, čerty a zdobil je papírovými ozdobami," řekla autorka výstavy.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down