09.07.2019 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jihočeští farmáři by přivítali účinnější ochranu ovcí před vlky

Opatření, která zabraňují vlkům v útocích na ovce, jsou podle některých jihočeských chovatelů nedostatečná. Farmáři by proto přivítali systematickou a účinnější ochranu svých chovů. Na jihu Čech v posledních měsících roste počet případů, kdy vlci napadají ovce. Jde především o okolí Šumavy a Novohradských hor. Novinářům to řekla ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná. Chovatelé by podle ní přivítali, kdyby se problematikou začaly plošně na úrovni více států zabývat orgány Evropské unie.

Je nutné hledat systémové řešení, které by platilo minimálně v celé Evropské unii, protože vlk nezná hranice. Navíc, pokud dojde k útoku na chov, je potřeba, aby se okamžitě hledala včasná kompenzace škod," uvedla Šťastná. Nyní lze chov chránit před útoky vlků pomocí pasteveckých psů. Jejich pořízení je však relativně drahé a navíc trvá několik měsíců až let, než se pes sžije se stádem a skutečně jej začne ochraňovat. Existuje také nebezpečí, že pokud turisté vstoupí na pastvinu, což se stává, může je pes napadnout a odpovědnost za útok pak má chovatel.
Plochu, na které se pohybují ovce, může farmář také oplotit ohradníkem s elektrickým proudem. Spodní drát však musí být maximálně 15 centimetrů nad zemí, což vyžaduje pravidelnou údržbu. "Všichni víme, jak rychle roste tráva. Obvod naší pastviny je osm kilometrů. Pokud bych měl ohradník obsekávat, aby k němu nerostla tráva, zabere mi to několik dní a musím to nejdéle za dva týdny opakovat," řekl novinářům farmář René Zimmel, který chová u Muckova na Českokrumlovsku přibližně 600 ovcí. Od loňského listopadu do současnosti na jeho farmě vlci zabili 57 ovcí. "Naposledy se to stalo o víkendu. Nechceme si stěžovat, máme naší práci rádi. Ale zemědělci mají už tak dost povinností, a pokud k tomu připočítáme ještě tyto starosti, přestává to být legrace," doplnil. Jihočeský kraj patří v republice mezi největší regiony s chovy ovcí. Podle dubnových dat Českého statistického úřadu na jihu Čech farmáři chovali přibližně 30 tisíc ovcí. Jde zhruba o 14 procent z celkového počtu v republice.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 82MB (16.4% of 500MB)