24.10.2000 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kandidáty je podle ministrů zemědělství zemí EU nutno pečlivě sledovat

Na potřebě soustavně pečlivě sledovat a vyhodnocovat práci kandidátů, kteří se připravují převzít Společnou zemědělskou politiku EU, se shodli ministři zemědělství členských zemí Unie. Důležité je podle nich nejen to, jak uchazečské země přejímají předpisy EU, ale i zřizují administrativní struktury.

Z debaty při pondělní večeři na okraji ministerského zasedání v Lucemburku nevyplynulo, zda by pro tento účel měl být zřízen nějaký zvláštní orgán, nebo zda bude monitorováním nadále pověřena Evropská komise. Komisař Franz Fischler ovšem varoval před přemírou nástrojů s překrývajícími se pravomocemi.
Například německý ministr Karl-Heinz Funke podle ČTK uvedl, že zevrubné informace umožní na kandidáty tlačit, aby nepolevovali v přípravě. Z téhož důvodu navrhl, aby Unie nikomu nepřiznala žádná přechodná období v prvním pololetí příštího roku, protože by to oslabilo jejich úsilí. Podle mluvčího Evropské komise Gregora Kreuzhubera bude měřítkem také pokrok při zřizování agentur pro správu peněz z předvstupního programu Sapard, kterou například Česká republika stále ještě nezaložila. Ministři chtějí mít také přesný přehled o přejímání a aplikaci veterinárních předpisů a norem týkajících se zdraví lidí a ochrany zvířat. Fischler radu informoval, že připravuje hodnotící tabulky pro každého kandidáta, upozornil však, že zatím se nedá hodnotit pokrok v jednání, která de facto ještě nezačala. Po prvním červnovém kole, kdy bylo zemědělství zařazeno na pořad rozhovorů s ČR, Polskem, Maďarskem, Estonskem, Slovinskem a Kyprem, zatím žádný z nich neodpověděl na požadavky dodatečných informací. Jako první dodá podle Fischlera tyto údaje na přelomu října a listopadu Maďarsko.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 18MB (3.6% of 500MB)