Karlovarský kraj udělil poprvé cenu v oblasti ochrany přírody

Karlovarský kraj v sobotu udělil poprvé cenu za mimořádné aktivity v ochraně přírody. Na desátém Lázeňském festivalu jablek v Mariánských Lázních Zelenou hvězdu Karlovarského kraje převzal zástupce spolku Zamenis, který se stará o udržení kriticky ohrožené užovky stromové v Poohří. Ocenění by se podle náměstka hejtmana Karlovarského kraje Karla Jakobce mělo stát každoroční tradicí, protože ekologické spolky vykonávají velmi prospěšnou práci, ale o mnoha z nich veřejnost ani neví, řekl.

"Nápad se zrodil na odboru životního prostředí asi před půl rokem. Po vzorů restaurací, které získávají michelinskou hvězdu, by i ti, kteří v Karlovarském kraji pečují o přírodu a v průběhu roku se nějakým zásadním způsobem postarají o ekologii a ochranu přírody, měli být oceněni a zviditelněni. Letos byli navrženi tři kandidáti, komise pak doporučila spolek Zamenis, který se nám stará o udržení populace užovky stromové," řekl Jakobec.

Kromě ocenění včetně symbolické zelené hvězdy z kovu a skla od výtvarníka Dalibora Nesnídala získá nositel ocenění i dar od kraje 50 tisíc korun.

Spolek Zamenis vedený předsedou Karlem Janouškem se už od roku 2006 snaží o šíření osvěty o největším a nejvzácnějším hadu v Česku, užovce stromové, a stará se o její ochranu. Mezi hlavní aktivity spolku patří budování líhnišť, péče o zídky, osvěta, monitoring výskytu užovky stromové v údolí řeky Ohře a další výzkum.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down