Kladrubský hřebčín v září skončí obnovu výcvikového střediska v Heřmanově Městci

Národní hřebčín Kladruby by měl příští rok v září dokončit rozsáhlou obnovu výcvikového střediska v Heřmanově Městci. Práce začaly letos v březnu a budou stát zhruba 67 milionů korun bez DPH. Prodražit by je nemělo ani zvýšení cen ve stavebnictví, řekl náměstek ředitele pro investice Martin Lacina.

"Problém je jen u víceprací, ty už jsou za ceny, které jsou dnes obvyklé. Tak je tomu ale na každé stavbě. U historických objektů se běžně vyskytnou překvapení, které nikdo nedokázal předjímat," uvedl Lacina.
Historický areál, který je nemovitou kulturní památkou, byl ve špatném stavu. I kvůli tomu si jej veřejnost již delší dobu nemohla prohlédnout. Personál i 25 koní se po dobu oprav přemístili do Kladrub. Rekonstrukci podstupují všechny budovy střediska, upraví se i dispozice v obslužných objektech, jako jsou bytový dům, ubytovna pro zaměstnance a takzvaný psinec. Je nutné především zajistit izolace proti zemní vlhkosti, vyměnit poškozené části krovu a nahradit nevyhovující plechové krytiny. Důležitou částí je obnova výjimečných historických fasád z režného zdiva ve dvojbarevném provedení.
Výjimečně zachovalý soubor budov v Heřmanově Městci byl postaveny naproti zámku Kinských v roce 1875. Šlechtický rod zde měl své dostihové a zápřahové koně a koníky pro pólo, celkem asi 30 zvířat. K budově patřila i kočárovna a psinec pro smečku psů využívaných při vyhlášených parforsních honech, jichž se zúčastnil i císař František Josef s manželkou Alžbětou známou pod přezdívkou Sissi. Stáje byly zestátněny v roce 1946, o deset let později se do nich nastěhovali kladrubští koně, kterým nepostačovaly prostory v chovu ve Slatiňanech.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down