Komora: Novela zákona o tržní síle stále některé nekalé praktiky neřeší

Novela zákona o významné tržní síle podle prezidenta Agrární komory ČR Jan Doležala přispěje k nastavení spravedlivějších podmínek mezi dodavateli a odběrateli. Stále ale podle něj neřeší některé nekalé praktiky, které považují čeští zemědělci za nespravedlivé. Jde například o odběr zboží za podnákladové ceny. Uvedla to mluvčí komory Barbora Pánková. Novelu, kterou v pátek schválila sněmovna, ještě ji musí přijmout Senát a podepsat prezident.

Doležal uvedl, že schválenou novelu považuje za nouzové řešení, ke kterému museli čeští zákonodárci přistoupit kvůli tomu, že ČR byla jedna z posledních zemí, která nepřevedla do národní legislativy směrnici EU o nekalých obchodních praktikách. Považuje za pozitivní, že se podařilo prosadit pozměňovací návrhy, které řeší nekalé praktiky týkající se slevových akcí. Sankce budou nyní hrozit za to, když bude odběratel požadovat, aby dodavatel hradil náklady na své produkty prodávané v propagační akci, pokud odběratel před zahájením propagační akce neupřesní období a neuvede předpokládané množství výrobků, které budou objednány se slevou.

Komora podle Doležela uvítala, že významnou tržní silou bude nově každý odběratel, jehož roční obrat na území ČR přesáhne pět miliard korun. "Naopak považujeme za nešťastné, že rozšířením definice významné tržní síly dojde k významnému nárůstu počtu subjektů včetně řady menších zemědělských prvovýrobců a zpracovatelů potravin, na něž se novela bude vztahovat. Podstatně se tak zvýší administrativní zátěž těchto subjektů, neboť budou muset plnit celou řadu nových povinností," doplnil. Upozornil na to, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který bude na dodržování zákona dohlížet, nebude schopen efektivně kontrolovat a udělovat případné sankce.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down