Kontroly převáženého masa zatím zjistily administrativní závady

Veterináři, policisté a celníci zastavili v tomto týdnu kvůli polskému hovězímu 543 vozidel v příhraničních oblastech. Z toho ve 139 případech vezl kamion či dodávka veterinární zboží, inspektoři přišli na 16 závad, většinou administrativních. Zatím vyhodnocené vzorky na zbytky léčiv byly v pořádku, sdělil Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS). Mimořádné kontroly se dělaly kvůli podezření, že se v Polsku na jatkách poráží nemocné krávy.

"Nejzávažnějším zjištěním byla přeprava zhruba 120 kilogramů hovězího masa bez jakýchkoliv průkazů původu zjištěná při kontrole v obci Rynoltice v Libereckém kraji," uvedl Majer. Kontrola zjistila také například nedodržení teplot při přepravě potravin. Veterinární inspektoři při zachycení polského hovězího masa odebírali vzorky, které byly následně vyšetřovány na látky prokazující léčení zvířat antibiotiky, provádí se také senzorické posouzení a vyšetření na přítomnost salmonel, dodal. Podle Majera se odebralo přes 100 vzorků, 32 jich bylo vyhovujících, zbytek se vyhodnocuje. Do akce se zapojilo přes 30 veterinářů.

"Jsem rád, že kontroly neodhalily žádné zdravotně závadné maso. I tak budou intenzivní kontroly probíhat  nadále, chceme se ujistit, že českému spotřebiteli nehrozí žádné riziko," řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Pražská hygienická stanice dnes uvedla, že kontrolovala maso ve čtyřech restauracích, které se na prodej hovězího masa specializují. Hygienici zatím závažné nedostatky nezjistili, ve všech případech mělo maso řádné značení včetně dodacích listů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down