Královéhradecký kraj vyplatil za škody po vlcích třikrát víc než loni

Královéhradecký kraj vyplatil letos chovatelům hospodářských zvířat na náhradách škod způsobených vlky 1,85 milionu korun. Je to třikrát více než loni. Za celý loňský rok Hradecký kraj vyplatil na náhradách 522 000 korun. Škody po vlcích chovatelům kompenzuje od roku 2016, sdělili zástupci hejtmanství. V posledních dvou letech se přitom počet ztrát v Hradeckém kraji drží přibližně na stejné úrovni. Letos kraj vyřídil 27 žádostí.

"Chovatelé se naučili o peníze žádat, stáda mají také lépe zabezpečená. Zároveň je více chovatelů, kteří splňují podmínky pro to, aby náhradu dostali," řekl Jiří Klemt z kanceláře hejtmana.
Nejvíce útoků je hlášených z Broumovska a Trutnovska. Jeden z posledních útoků vlků na Broumovsku je ze 17. října. Ve Vernéřovicích vlci usmrtili čtyři ovce a další zranili.
Zoolog Správy CHKO Broumovsko Petr Kafka odhadl letošní počet napadených hospodářských zvířat na 100, tedy srovnatelný počet jako loni. "Vyšší vyplacená částka je způsobena také tím, že se proplácí zřejmě důsledněji a že letos je více napadených telat, která jsou dražší než ovce. Také je tam započítáno hodně ovcí s mléčnou produkcí, sazba je u nich vyšší," řekl Kafka.
Podle starosty Vernéřovic Tomáše Havrlanta výše vyplacených náhrad souvisí také s "politikou státu", která má vést ke snížení odporu chovatelů proti vlkům. "Než jsme se do toho vložili, tak se v podstatě platila jen cena masa. Teď  náhrady více odpovídají skutečným škodám," řekl Havrlant. Patří k nespokojeným farmářům z Broumovska, kteří zažalovali stát. U českých soudů se domáhají toho, aby ministerstvo životního prostředí připravilo návrh změny zákona o ochraně přírody a krajiny tak, aby mohl být počet vlků snížen. U nižších soudních instancí neuspěli.
Krajský úřad Královéhradeckého kraje letos eviduje kromě 27 vypořádaných žádostí dalších deset žádostí o náhradu škody za více než 320 000 korun. "V letošním roce tak za náhradu škod vyplatíme více než dva miliony korun," uvedl radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Karel Klíma.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down