Kvalita vody Lednických rybníků se zlepšila, pomohlo i odlovení invazního karase

Nezvykle průhledná voda je nyní podle ochránců přírody v národní přírodní rezervaci Lednické rybníky na Břeclavsku. Pomohlo podle nich i úplné odlovení invazního karase stříbřitého. Na svém webu o tom informovala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) ČR.

Měření ukázala podle ochranářů nezvykle vysokou průhlednost ve všech rybnících soustavy, u Mlýnského rybníka dosáhla dokonce 280 centimetrů. Nejnižší hodnotu, 160 centimetrů, naměřili v rybníku Nesyt. U zbylých dvou rybníků, tedy Hlohoveckého a Prostředního, přesáhla dvoumetrovou hodnotu.

"Podobnou průhlednost na všech rybnících soustavy nepamatuji minimálně od roku 2015. Ale podobně jako se zajíci počítají až po honu, tak rybniční sezona se hodnotí až po výlovu. Před námi jsou nejkritičtější měsíce v roce, výsledky monitoringu jsou ale příslibem, že by příznivé podmínky mohly přetrvat až do období vyvádění mláďat vzácných potápivých kachen, například zrzohlávky rudozobé. Vysoká průhlednost a dostatek potravy jsou pro to klíčové," uvedl Vlastimil Sajfrt z agentury.

Vodě pomohlo mimo jiné odlovení invazního karase. "Havarijní stav stavidel na rybníce Nesyt nám umožnil dolovit začátkem letošního roku veškeré invazní karase stříbřité, což rybníkům výrazně prospělo," uvedl Adolf Vondrka, zástupce společnosti Rybniční hospodářství. "S AOPK ČR jsme se dohodli na způsobu hospodaření, do rybníků Hlohovecký a Prostřední jsme nasadili nízkou rybí obsádku. Díky tomu je v nich dostatek zooplanktonu," doplnil Vondrka.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down