30.07.2018 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvůli medu s logem neexistujícího výrobce padlo trestní oznámení

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) podala trestní oznámení na neznámého pachatele, který dodával do tržní sítě med s falešnou etiketou, na níž mj. zneužil existujícího českého výrobce, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí SZPI Radoslav Pospíchal. Medy odebrala SZPI v jihomoravských obchodech v březnu a dodatečnou laboratorní analýzou zjistila, že med byl falšovaný nebo se s ním neodborně zacházelo. Kvůli tomu se změnil charakter medu a snížila se jeho jakost.

Jméno existujícího výrobce zneužil pachatel v jednom případě, v ostatních případech byl na etiketě neexistující výrobce Český med, Valašské Meziříčí. Produkty byly mimo jiné doprovázeny falešným certifikátem Výzkumného ústavu včelařského v Dole. SZPI jméno zneužitého výrobce záměrně neuvádí.

Falešného medu se dostalo na trh několik šarží. Výrobek s označením Med lesní - medovicový s datem minimální trvanlivosti do roku 2019 obsahoval přidané cukry, měl světlou barvu, přitom tento druh je tmavě hnědý.

Dalším falešným výrobkem byl Český med květový smíšený s datem minimální trvanlivosti do 8. října 2019. Analýza prokázala přítomnost přidaných cukrů a organoleptické vlastnosti vůbec neodpovídaly medu. "Měl netypickou barvu, chuť i vůni a pylová analýza prokázala klamání o uváděném druhu medu," řekl Pospíchal.

Třetím analyzovaným výrobkem byl Med lesní medovicový bez data minimální trvanlivosti a označení šarže. Rozbor prokázal přítomnost přidaných cukrů, netypickou chuť i vůni medu a jiný botanický původ, než je uvedený v názvu výrobku. Med je potravinou, do které se nesmí přidávat žádné další látky.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down