Bouřlivou debatu v Evropském parlamentu rozpoutalo nové nařízení Evropské komise, týkající se ochrany původních rostlinných a živočišných druhů v Evropské unii. Podle českého europoslance Milana Cabrnocha má předpis "dobré" druhy rostlin a zvířat chránit a "špatné" zakázat, izolovat a v krajním případě vyhubit. Jeho kolega Pavel Poc ale tento výklad odmítá. Komise sice předložila nařízení, které by mohlo vést k zákazu některých druhů, nicméně europoslanci se proti tomu důrazně postavili a návrh legislativy přepsali.
"Jednou z prvních zpráv, kterým jsem po svém příchodu do Evropského parlamentu v roce 2004 nemohl uvěřit a pokládal je za vtip, byla zpráva o tom, že silnější tmavé americké veverky utlačují své původní červené evropské sestřenice," říká europoslanec Cabrnoch. Poukázal na absurditu, která se jim teď vrací na stůl už v podobě direktivního nařízení, jež už nechce jen chránit veverky, ale rovnou vyhlazovat nepůvodní druhy fauny a flóry v Evropě. O tom, co je a co není původní, bude rozhodovat úředník komise. Poznamenal, že doufá, že se úředníci nezaměří i na brambory a rajčata, která byla do Evropy zavlečena z Ameriky.
Podle Poce je problém v tom, že Evropská komise skutečně předložila návrh legislativy, který je "nebezpečný a toxický" a mohl by vést k zákazu některých druhů. "Že by to byly zrovna brambory nebo rajčata, to je hloupost. Ale každopádně by ten návrh komise mohl ohrozit chov některých druhů papoušků nebo pěstování některých druhů rostlin, jako je vodní hyacint, řekl poslanec, který je zpravodajem návrhu nařízení. Legislativu nicméně podle svých slov přepsal a s kolegy z Evropského parlamentu ji změnili tak, aby se všechna tato rizika odstranila.
Poc poznamenal, že na řadě je nyní tvrdá bitva s Evropskou komisí o to, jaká bude konečná podoba tohoto nařízení, upřesnil. V tuto chvíli je návrh upravený tak, aby byl rozumný, racionální a použitelný, a dokonce se v něm navrhuje, aby bylo možné některé nepůvodní druhy využívat, dodal.
Vše by se pak mělo projednávat ještě do konce tohoto volebního období, na poslední schůzi Evropského parlamentu v dubnu. Ochrana biodiverzity je podle Poce velmi komplikované téma, a proto se v jejich návrhu mluví i o tom, že by komise měla zahrnout do rozhodovacích procesů neziskové organizace a vědeckou obec.*